7 dôvodov, prečo sa ľudia boja rozchodu, aj keď už necítia lásku

7 dôvodov, prečo sa ľudia boja rozchodu, aj keď už necítia lásku
Nešťastný vzťah je zdrojom veľkého stresu a starostí. Pre mnohých je však veľmi ťažké z neho odísť, pretože ich zväzujú mnohé stereotypy a obavy z budúcnosti. Spolu s psychológmi sme sa pozreli bližšie na niektoré dôvody, ktoré ľuďom bránia oslobodiť sa z toxického vzťahu.

Prečo ľudia najčastejšie podvádzajú? Niektoré dôvody vás poriadne prekvapia
Vek

V spoločnosti stále existujú silné stereotypy, ktoré tvrdia, že po 40-tke je nemožné nájsť skutočnú lásku. Strach z osamelosti je jeden z dôvodov, prečo mnoho párov ostáva spolu, hoci im vzťah absolútne nefunguje. „Kto si ma už len vezme s dvoma deťmi?" alebo „Po päťdesiatke nemám šancu nájsť si serióznu ženu. Všetky idú len po majetku!" Psychológovia však tvrdia, že ľudia môžu prežiť krásny vzťah v akomkoľvek veku, pretože úspech nespočíva vo výške veku, ale v sebavedomí a v korektnom správaní. Podľa výskumov polovica žien nad 45 rokov, ktoré prešli rozvodom tvrdí, že sú šťastnejšie ako kedykoľvek predtým.

Peniaze

Nešťastné manželstvo sa niekedy stáva pascou a sú to práve peniaze, ktoré držia manželov spolu. Majetok, spoločne vybudovaný dom, málo úspor, to všetko sú dôvody, prečo zostávajú v nenaplnenom vzťahu. Mnohé páry sa neplánujú rozviesť, kým necítia úplnú finančnú stabilitu, čo je v našich podmienkach obzvlášť náročné. Preto je dôležité rozhodnúť sa, ktorá hodnota je dôležitejšia. Či skromnejší život bez problémov, ktoré konfliktné manželstvo sprevádzajú alebo prešľapovanie na mieste a zotrvávanie, napríklad v spoločnom dome aj za cenu vlastného šťastia. Niektorí odborníci preto odporúčajú usilovať sa o finančnú nezávislosť už počas manželstva, čo pomôže pri prípadnom rozchode.

Podviedol vás? Položte si týchto 5 otázok a prídete na to, prečo to urobil!

Tlak spoločnosti

Existujú aj vonkajšie sily, ktoré podporujú zachovanie nezdravého manželstva, ako je tlak spoločnosti, cirkvi alebo starších generácií rodiny. Páry žijúce v dlhodobo konfliktných vzťahoch sa obávajú, čo povedia príbuzní, susedia, kolegovia alebo pán farár. Lenže rozvod by mal byť dobre premysleným rozhodnutím dvoch ľudí, nezávislým od vonkajších tlakov. Keď sa rozvádzala Gwyneth Paltrow hovorila o „vedomom rozpojení". Jeho zmyslom je, že dvaja spolu žijúci ľudia by nemali dovoliť, aby ich vzťah dospel až do fázy urážok, ironických výsmechov či nadávok. Je to stav páru pred jeho poslednou fázou, keď sa obaja partneri rozhodnú, že sa chcú rozviesť a dohodnú sa ako budú žiť po rozvode. V tomto prípade nebudú pod tlakom okolia, pretože budú vysporiadaní so svojím rozhodnutím a bez výčitiek ho prezentujú všetkým, ktorí sa budú pýtať.

Samota

„Aspoň nie som osamelý/á" je motto ľudí, ktorí sa neodvážia odísť z toxického vzťahu. Nevidia inú perspektívu a sú si istí, že je „lepší vrabec v hrsti ako holub na streche." Samota je pre nich príliš silný dôvod, aby radšej naďalej zdieľali život, ktorý ich síce neuspokojuje, ale nie sú v ňom sami. V našich podmienkach väčšinou o rozvod požiada žena až vtedy, ak má prísľub od nového partnera, že jej poskytne stabilitu. Pocit beznádeje a presvedčenie, že „zlý" partner je lepší ako žiadny vedie k smutným následkom, pretože takéto páry žijú ako nútení spolubývajúci pod jednou strechou.

 

Deti

Asi najčastejším dôvodom, prečo ľudia neiniciujú rozchod je spoločné potomstvo. Áno, je to pochopiteľné, pretože všetci sme si vedomí negatívnych účinkov, ktoré má rozvod na deti. Ak s nimi o ňom nekomunikujete môžu cítiť vinu, úzkosť alebo neistotu, čo negatívne vplýva na ich vývoj. Lenže psychológovia navrhujú pozrieť sa na tento problém aj z iného uhla. Deti žijúce v konfliktnom, frustrujúcom a nešťastnom manželstve denne čelia psychickému tlaku a pociťujú závažnosť nezdravých vzťahov medzi rodičmi. Toxické správanie dospelých prináša deštrukciu do života dieťaťa. Deti sa veľmi často obviňujú za všetky problémy, ktoré sa v rodine vyskytujú. V prípade, že lásku v spolužití nahradila nenávisť, hádky a osočovanie, najlepším východiskom je civilizovaná separácia. Pred týmto vážnym rozhodnutím je však potrebné navštíviť odborníka, aby sa minimalizoval stres dieťaťa spôsobený rozchodom rodičov.

Prvý sex s novým partnerom: Ktorým chybám sa vyvarovať? Poznáme odpoveď!


Presvedčenie, že šťastné manželstvá neexistujú

Niektorí ľudia si myslia, že šťastné vzťahy neexistujú. A práve toto presvedčenie ich núti zotrvávať v nešťastnom manželstve dlhé roky. Psychológovia vravia, že tento druh „viery" sa objavuje už v detstve, keď dieťa nemalo príklad skutočnej lásky medzi rodičmi alebo jeho prvá láska skončila veľkým sklamaním. Manželia spolu žijú zo zvyku a z presvedčenia, že v každom manželstve sú problémy, tak prečo by sa mali rozvádzať.

Nádej, že bude lepšie

Zvyk patrí medzi veľmi silné putá, ktoré nútia ľudí zotrvávať v nefunkčných vzťahoch. Mnoho párov zostáva spolu, lebo dúfajú, že raz budú šťastní. Psychológ Levi Baker tvrdí, že nádej na šťastnú budúcnosť je jedným z hlavných faktorov záchrany manželstva, aj keď je dlhodobo nešťastné. Nádej, že raz predsa musí byť lepšie, motivuje páry zostávať spolu, hoci ide o toxické vzťahy. Svoju rolu zohrávajú aj romantické príbehy z filmov, v ktorých postavy vždy zostanú spolu aj v najhorších situáciách, čo zvádza bežných ľudí veriť týmto scenárom aj v realite.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Gettyimages, Profimedia, Shutterstock

SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac