Tehotná? Ani náhodou, takže s týmto radšej opatrne!

Tehotná? Ani náhodou, takže s týmto radšej opatrne!
Tiež sa vám to zdá absurdné? Nuž, nie vždy ochrana pred otehotnením funguje spoľahlivo. Zväčša je to však našou ľahostajnosťou, zábudlivosťou a niekedy sa o to postará osud. Ako je to možné nám vysvetlila Simona Molnárová, zdravotná sestra pracujúca v gynekologickej ambulancii.

 

Prerušovaná súlož
Ak máte stáleho partnera, tak táto forma ochrany pred otehotnením je azda najpoužívanejšia. Treba však pri tomto rátať aj s tým, že otehotnieť môžete veľmi rýchlo. „Prerušovaná súlož je veľmi obľúbená, pretože je nie vôbec nákladná na peniaze a pre niekoho aj pohodlná. Často sa však stane, že dievčatá otehotnejú, pretože partner neodhadne dobu a na tehotenstvo stačí niekedy len veľmi málo spermií," hovorí na začiatok Simona.

Holenie "tam dole": Je naozaj zdravé?

Výpočet plodných a neplodných dní
Táto stará metóda je tiež veľmi vyhľadávanou, ak sa však seknete vo výpočte, môžete si veľmi rýchlo kupovať výbavičku. „Niektoré pacientky túto metódu používajú dlhé roky, ale výpočet plodných a neplodných musí byť naozaj presný. Aj keď je vajíčko schopné oplodnenia asi 12-24 hodín, spermie prežívajú v našom tele aj dlhšie. Takže počas plodných dní sa pohlavný styk naozaj neodporúča, ak nechcete byť tehotná," vysvetľuje zdravotná sestra.

Prasknutý kondóm
Prasknutý kondóm skutočne zažila asi každá druhá. Nič však nie je stratené. „Používanie kondómu je naozaj veľmi zodpovedné, a to aj v prípade, keď nemá žena stáleho partnera, lebo sa chráni aj pred pohlavnými chorobami. Občas sa však stane, že prezervatív praskne. Vtedy radšej nič nenechajte na náhodu a kúpte si v lekárni „tabletku po", ktorú užite maximálne do 72 hodín po „nehode". Je to núdzová antikoncepcia, ktorá sa neodporúča na časté užívanie a finančne by sa to ani neoplatilo, stojí okolo 12 eur," ozrejmuje odborníčka.

Zabúdanie na antikoncepciu
Zabúdanie užívať antikoncepčné tabletky sa tiež veľmi nevypláca. „Pravidelné vynechávanie a neužívanie antikoncepcie vedie skutočne niekedy až k tehotenstvu. Ak si zabudnutú tabletku dáte maximálne 12 hodín, nemalo by sa nič stať, účinok pretrváva, ak je to ojedinelé. V prípade, že zabúdate pravidelne, mali sme prípady, že žena naozaj zostala tehotná," varuje Simona.

Nepravidelné pichanie
injekciiNovou formou antikoncepcie je aj pichanie injekcií. Je to veľmi pohodlné, pretože raz za tri mesiace navštívite gynekológa, pichne vám antikoncepciu a tri mesiace máte pokoj, takže riziko je skutočne minimálne. „Aj v tomto prípade zdôrazňujem pravidelnosť. Ak dopichnutie tejto formy odkladáte, účinnosť sa znižuje veľmi rýchlo. Takže, radšej prísť v predstihu ako neskoro," dodáva v závere zdravotná sestra.

Mešká vám menštruácia? Na vine môže byť aj to, čo by ste nečakali

V dnešnej dobe veľkého výberu antikoncepcie by malo byť neželané otehotnenie už skôr raritou ako bežné. „Dávať si pozor" niekedy naozaj skutočne nestačí a môže vám to zmeniť doterajší život od základu.

Autor: Jane


SUPER TEST! Viete, aká dobrá ste v posteli?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac