Ak máte vedľa seba chlapa s toxickou maskulinitou, utekajte od neho! TAKTO to spoznáte!

Ak máte vedľa seba chlapa s toxickou maskulinitou, utekajte od neho! TAKTO to spoznáte!
V poslednej dobe sa objavuje stále častejší názor, že prejavy mužnosti sa dnes nenosia. Počuli ste už o pojme toxická maskulinita? Ide o názor, že v dnešnej dobe je nevhodné byť „pravým mužom". My si však myslíme, že mužnosť nie je na odstrel a ide skôr o nesprávne pochopenie pojmu.

Nerozchádzajte sa len tak! Najprv si odpovedzte na TIETO otázky a rozhodnite sa, či...

Nemýľte si pojmy
Pojem toxickej maskulinity si mnohí ľudia spájajú s odporom k činnostiam, ktoré doposiaľ boli vyhradené mužom. Dokonca zašli až tak ďaleko, že opovrhujú a zakazujú prevádzkovať či zúčastňovať sa napríklad na bojových športoch, ale aj oveľa bežnejších činnostiach, ako je napríklad grilovanie. Pojem toxická maskulinita však v pravom význame slova označuje niečo úplne iné.

Tomu hovoríme ŠOK: Prominentný pár šoubiznisu potvrdil nečakaný rozchod, je opäť voľná! (FOTO)

Prejavy toxickej maskulinity
V spomínanom spojení slovo „toxická" označuje konkrétny typ maskulinity. Neznamená, že mužnosť ako taká je na odstrel, ale iba to, že určitý spôsob prejavu mužnosti negatívne ovplyvňuje nielen jeho nositeľa, ale aj jeho okolie a celú spoločnosť. Maskulinita je toxická, ak sú jej prejavy vyžadované ako štandard mužnosti, od ktorého sa bez sankcií nedá odchýliť. Toxicita maskulinity sa prejavuje v tom, že jej nositelia až agresívnym spôsobom odmietajú akúkoľvek inú podobu mužnosti. Mužov, ktorí sa od „správnej" maskulinity odchýlia, podrobujú sankciám. Tie môžu mať rôznu podobu, od výsmechu cez rôzne formy šikanovania až po priame fyzické napadnutie.

Odmieta mať s vami sex? TOTO sú príčiny prečo, ktoré vám možno nenapadli! 

Na príklade to pochopíte najlepšie
Predstavte si chudého chlapca s dlhými vlasmi, ktorý v škole na telocviku nechce hrať s chalanmi futbal, ale radšej by išiel s dievčatami trénovať gymnastiku. Čo ho asi čaká? Ako sa k jeho rozhodnutiu postavia ostatní chlapci? V lepšom prípade utŕži posmech a nadávky, že je dievčenský pupok, v tom horšom ho v šatni čaká pár buchnátov a päsťoviek.

Toxická maskulinita vo vzťahu k ženám
Maskulinita, ktorá je toxická sa tiež prejavuje veľmi špecifickým vzťahom k ženám. Muži sa k nim správajú nadradene a dominantne. Ženy nepovažujú za rovnocenné partnerky, ale za tie, ktoré majú počúvať a prispôsobovať sa. Toxicky maskulínny muž verí, že nikdy nemôže porozumieť žene alebo tomu, že žena a muž sa nemôžu stať priateľmi. Sexuálne harašenie títo muži považujú za správny prejav mužnosti a ukazovanie emócií považujú za slabosť.

TOTO je nový sex trend: Šokuje vás, čo ľudia robia v práci!

Zbavuje nás voľby a slobody
Odchýlky od jasných rolí toxická maskulinita jednoducho neodpúšťa. Muž má byť silný, agresívny, heterosexuálny. A keď taký nie je, tak nie je chlap a treba mu to patrične „vysvetliť." Toxická maskulinita je zlá preto, že nás zbavuje možnosti voľby. Každý človek by mal mať možnosť slobodne rozvinúť svoj potenciál a venovať sa tomu, čo ho baví, napĺňa a dáva mu zmysel. Bez toho, aby počúval urážky, aby ho vylučovali z kolektívu a čelil šikanovaniu.

Tak toto nie! Robí váš chlap TÝCHTO 15 vecí? Utekajte od neho!

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


Super TEST! Viete, čím budete v ďalšom živote?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac