Ako je to v dnešnej dobe s vďačnosťou? Je ešte vôbec moderná? Odpoveď vás prekvapí!

Ako je to v dnešnej dobe s vďačnosťou? Je ešte vôbec moderná? Odpoveď vás prekvapí!
Žijeme v dobe, v ktorej sme zameraní na výkon a všetko meriame cez materiálne statky. Neustále sa porovnávame s inými, často máme pocit, že dostávame menej, než si zaslúžime. Viac sa zameriavame na to, čo nemáme, ako na to, čo máme. Veľa vecí berieme automaticky, máločo si vážime. A vďačnosť? Tá sa dnes príliš nenosí. V očiach mladých je to zastaraná a nemoderná hodnota. Omyl! Práve dnes je jej význam dôležitejší než kedykoľvek predtým.

Kde všade môžete počas leta spoznať toho pravého? Budete prekvapené!

Čo je to vlastne vďačnosť?
Vďačnosť je naša odpoveď na správanie či udalosti, ktoré nám boli dopriate často bez nášho pričinenia, z niekoho veľkorysosti. Je to prejav našej úcty a ochoty vnímať dobro okolo nás a vyjadrovať ho. Vďačnosť je aj motor, ktorý nás motivuje k rovnako nezištnému správaniu voči druhým ľuďom. Vďaka nej chceme konať skutky, ktoré urobia radosť niekomu inému.

7 dôvodov, prečo sa ľudia boja rozchodu, aj keď už necítia lásku 

Nechávame si ju radšej pre seba
Mnoho ľudí nepovie o svojej vďačnosti nahlas, hoci ju v sebe cítia. Nevyjadrujú ju. Predpokladajú, že druhá osoba vie, že si ju vážime alebo, že sme radi, že pre nás niečo urobila. Nedáme si tú námahu nájsť tie správne slová. Namiesto toho, aby sme druhému človeku priamo povedali, že ho máme radi, povieme: „Čo ti to budem hovoriť, veď ty vieš, čo k tebe cítim". Podľa nedávnej štúdie „Podhodnotenie vďačnosti", ktorú zrealizovali vedci z Univerzity v Chicagu, systematicky podceňujeme pozitívny vplyv vyjadrovania vďačnosti. Paradoxne sa necítime trápne, keď vďačnosť nevyjadríme, hoci by sa to očakávalo, ale trápne sa cítime vtedy, ak ju máme vysloviť.

Povedzme ju nahlas!
Záver spomínanej štúdie je krištáľovo jasný. Vždy, keď nevyjadrujeme vďaku, oberáme sa o príležitosť dať ostatným a sebe podporu. Vyjadrenie vďačnosti v každodennom živote je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako zlepšiť svoje vlastné zdravie a pohodu niekoho iného. Autor Gladys B. Stern povedal slávnu vetu: „Tichá vďačnosť nie je pre nikoho užitočná." Preto je dôležité, aby sme vďačnosť vyjadrili slovom, písmom alebo gestom. Vyjadrime ju akokoľvek, len si ju nenechávajme pre seba.

Podviedol vás? Položte si TÝCHTO 5 otázok a prídete na to, prečo to urobil!

Benefity vďačnosti
Z viacerých výskumov vyplýva, že vďačnosť so sebou prináša mnohé vzácne psychologické benefity. Vďačnosť nás robí šťastnejšími, zdravšími, tí, ktorí sú vďační, sú v komunite ľudí obľúbení a majú viac priateľov. Vďačnosť posilňuje emócie, vďaka nej máme väčšie úspechy v kariére, vieme pochopiť kolegov, nadriadených či podriadených. Vďačnosť zvyšuje našu produktivitu, zlepšuje naše rozhodovanie, sme vďaka nej priateľskejší, optimistickejší, empatickejší. Dokonca vďaka nej lepšie spíme, vďačnosť robí naše spomienky krajšími, pomáha nám žiť v šťastnejšom manželstve, menej závidíme a vďaka vďačnosti lepšie vyzeráme.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock

 


SUPER TEST! S ktorým znamením zverokruhu si v posteli rozumiem najlepšie?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac