Intímna vôňa: Čo o nej treba vedieť?

Intímna vôňa: Čo o nej treba vedieť?
Hovoriť s partnerom či najlepšou kamoškou o veciach sexu a intimity nie je pre väčšinu z nás problémom, no predsa sú niektoré témy tabu. Príkladom za všetky je vôňa „tam dolu", ku ktorej sa vyjadruje len ťažko - a to najmä vtedy, keď nie ste spokojná. Aká je tá normálna? Ako ju možno zmeniť? Ako ju vnímajú muži? To sú otázky, na ktoré vám hneď teraz odpovieme.

Existuje zlá vôňa?
Možno vás sklameme, ale nikto na svete vám nepovie, aká má byť tá správna vôňa ženy. Každá jedna sme iná, máme inú stravu, inak sa potíme, inak reagujeme na kozmetiku či napríklad aj menštruáciu. Treba rátať s tým, že práve pred, počas a po „našich" dňoch sa vôňa mierne mení, takisto je to aj po sexe. Spôsobuje to prirodzený lubrikant i mužské výlučky, ktoré sa do intímnych miest dostanú. Aby bolo všetko v poriadku, treba dodržiavať zásady hygieny a nepoužívať dole iritujúce kozmetické prípravky. Vagína je samočistiaca a sama sa reguluje aj jej vôňa.

Napriek tomu by ste však sama mali vedieť, kedy je s vašou vagínou niečo v neporiadku a aj vôňou upozorňuje na problém. Najčastejšie sa zápachy signalizujúce nejaké ochorenie prirovnávajú k zápachu rýb či zmoknutého lístia, problémom však môže byť aj hocijaká iná vôňa, ktorá sa vôbec nepodobá tej vašej prirodzenej. Ak pretrváva dlhšie ako pár dní, prípadne ak sa pridružia ešte aj iné problémy ako napríklad výtok či svrbenie, na mieste je okamžitá návšteva lekára.

Ako ju môžete ovplyvniť?
Iste dobre viete, že chuť mužského semena ovplyvňuje jedlo, ktoré muži konzumujú a s nami to nie je inak. Vagína „pracuje" s telesnými tekutinami a tie sú od jedla priamo závislé. Najčastejšie sa spomínajú ovocné šaty, ktoré vedia vašej intímnej aróme pomôcť, konkrétne ide o ananás či brusnicu. Skúste si všimnúť, či aj u vás platí, že vaginálny sekrét najviac pohlcuje vonné silice a bylinkové príchute. Ak áno, minimálne pred sexom sa im snažte vyhnúť a radšej si dajte na tanier niečo ľahké a menej aromatické.

Pozor na veľké množstvo cukrov, ktoré síce môže lákať k tomu, že budete chutiť sladšie, no pravdou je, že by ste si tým uškodili. Vagína má svoju mierne kyslú chuť, ktorá vychádza z jej prirodzeného prostredia a cukry jej škodia. Konzumovanie čokolády a iných sladkých pochúťok môžu narušiť pH a okrem problémov privodiť aj nepríjemný zápach. Zabudnite aj na nejaké deodoranty či parfumy, ktoré nasmerujete tam dolu. Ako sme už povedali, kozmetika vie intímne miesta výrazne podráždiť a nič, čo je určené priamo na ne (mydlá či obrúsky) by ste tam dolu nemali aplikovať.

Čo na vôňu muži?
Ak sa mužov spýtate na vôňu ženskej vagíny, väčšina z nich nemá výhrady. Zhodnú sa, že niet nad prirodzenosť, ktorá sa nám ženám niekedy nemusí zdať celkom príťažlivá, no pre mužov predsa len je. Evokuje totiž rozhorúčené a najmä dostupné ženské partie, ktoré majú tak radi.

Samozrejme, hygiena je hygiena a neumyť sa dva dni už nemá s prirodzenou vôňou takmer nič. Netreba sa však hnať do sprchy za každú cenu, aj keď ste v nej boli pred dvomi hodinami, pretože mnohí muži v posteli preferujú vôňu i chuť vagíny a nie mydla na intímne partie. V každom prípade však spoliehajte na svoje i partnerovo pohodlie a ak je po celom dni treba, do sprchy si radšej odskočte. Trvá to len minútku a často sa obaja cítia oveľa lepšie a istejšie.

Autor: Grace


Super TEST! Vyberte si nočné pochúťky a zistite, kto je vaša spriaznená duša
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac