Ako sa v lete vyhnúť nežiaducemu otehotneniu

Ako sa v lete vyhnúť nežiaducemu otehotneniu

Konečne je leto na dosah – čas, na ktorý každá z nás netrpezlivo čakala. Konečne sa môžeme obliecť do tenučkých šiat, odhaliť svoje ženské zbrane, vrhnúť sa do vĺn v sexi plavkách. Čaká nás dovolenka, party, záhradné grilovačky a letné festivaly – a čo keď práve tam stretneme toho pravého? Letná láska, zbližovanie sa, prejavy nežností – ktorá z nás by sa na to netešila?

Aj leto má svoje pasce
Letnú idylku však dokáže doslova zruinovať strach z neželaného otehotnenia. Ak vám počas milovania zlyhá antikoncepcia (praskne kondóm, zabudnete užiť tabletku hormonálnej antikoncepcie a pod.), alebo sa vrhnete do sexuálneho dobrodružstva bez použitia akejkoľvek ochrany, verte, že razom bude po letnej pohode! Aj uprostred júlovej horúčavy a po okamihoch spaľujúcej vášne vás myšlienka na dieťa, ktoré možno počnete, poriadne schladí. Že ste to takto neplánovali? Darmo už teraz plakať nad rozliatym mliekom, skúste ešte zachrániť, čo sa dá!

Že vám sa to stať nemôže?
Že vy ste tá, ktorá má vždy všetko pod kontrolou? To si myslela aj Jana, až do okamihu, kým jedno ráno po letnej párty nezabudla zobrať antikoncepčnú tabletku, hoci ju užíva už roky. Alebo Lea, ktorá si večer vyrazila na rande s novým priateľom a po detektívke v kine si „strihli“ zopár sexi scén u neho doma. Bolo to úžasné – až do okamihu, kým im praskol kondóm. Alebo Michaela, ktorá sa po náročnom dni s dvomi malými deťmi rada nechala „ukecať“ na vášnivý večer s manželom. Dokonca aj na chemickú antikoncepciu v podobe vaginálneho krému myslela – avšak „pacli“ ju „tam“ asi neskôr, ako mali. Hoci ste na antikoncepciu „pred“ mysleli, nehody sa môžu stať naozaj každému. V takom prípade sa k slovu dostáva antikoncepcia „po“ , inak nazývaná aj núdzová antikoncepcia. „Použitie núdzovej antikoncepcie považujem v prípade núdze za „menšie zlo“ než potrat, ktorý by musela žena podstúpiť po nechránenom sexe alebo zlyhaní bežnej antikoncepčnej metódy,“ hovorí MUDr. Peter Krajkovič zo Sanatória Helios v Martine. „Ženám v núdzi hrá do karát aj legislatíva – predaj núdzovej antikoncepcie v lekárni sa totiž už ani na Slovensku neviaže na lekársky prepis a nutnosť navštíviť gynekológa. Za posledné roky u nás klesla preskripcia antikoncepcie „pred“ – a, prekvapujúco, aj počet potratov má na Slovensku klesajúcu tendenciu. Určite k tomu okrem iného prispela aj núdzová antikoncepcia. Nie je však určená na užívanie „ako lentilky“ po každom pohlavnom styku, ale naozaj len výnimočne, v čase núdze,“ dodáva MUDr. Krajkovič.

Po ktorej siahnuť?
Na trhu nájdete dva preparáty núdzovej antikoncepcie – jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG), druhý s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Odlišujú sa použitou účinnou látkou a časom, dokedy najneskôr treba liek po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie užiť. Pri oboch platí, že ich treba užiť čo najskôr po „nehode“, ale odlišujú sa v intervale, dokedy najneskôr je to možné, aby sa nežiaducemu otehotneniu zabránilo. Preparát s ulipristal acetátom (UPA), nazývaný aj „tabletka do 5 dní“, je vlastne voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg), ktorý sa užíva ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. To dáva žene väčšiu časovú slobodu rozhodnúť sa oproti preparátu s LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Účinná látka ulipristal acetát dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu tým, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie, takže ovuláciu  posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť. Je určený pre všetky plodné ženy vrátane dospievajúcich. Ak už však k ovulácii došlo, liek ellaOne® 30 mg tableta nie je účinný. Liek nie je určený na prerušenie tehotenstva a nemožno ho tak chápať ako „potratovú tabletku“. Zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu s UPA oproti preparátu s LNG. Liek ellaOne® 30 mg tableta však nenahrádza bežnú formu antikoncepcie, ide o jednu z posledných možností, teda núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť aj „po“.


Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek  ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku. O použití lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

www.nudzovaantikoncepcia.sk

 

Platená reklama


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac