Predstavte si, že jedného dňa dostanete darček. Najprv vás poteší, ale potom zistíte, že vám obrátil život naruby. Presne o tom je aj ďalšia kniha Sebastiana Fitzeka s rovnomenným názvom Darček. Začítať sa je zážitok, prežiť si ho na vlastnej koži by už chcel málokto.

Starý dobý, ale predsa nový
Keď sa človek pustí do čítania ďalšieho psychotrileru od Fitzeka, už akosi tuší, že to budú hodiny príjemného čitateľského zážitku. Darček v tomto smere nesklame. Od prvej strany je to starý dobrý Fitzek, ale nebol by to on, keby so svojou knihou už aj ostrieľaného čitateľa neprekvapil, nefascinoval a neprišiel s niečím novým. Stránku za stránkou si skladáte v hlave obraz príbehu, ktorý sa občas obráti, zvrtne, celý rozsype, ale vy si tú jazdu dokonale užívate (na rozdiel od niektorých postáv). Teda, ak máte radi zákutia ľudskej mysle, hru s emóciami, vygradované napätie a všetko, čo k správnemu psychologickému trileru patrí.

Všetko skutočne zlé sa začína nevinne
Fitzek si tento citát pre svoju knihu požičal od Ernesta Hemingwaya a nemohol urobiť lepšie. Nielen preto, že sa na stránkach jednej knihy stretli dvaja spisovateľskí velikáni, ale aj preto, že citát dokonale vystihuje charakter knihy. Veď čo môže byť nevinnejšie, ako malé blonďavé dievčatko, ktoré volá o pomoc? Malý anjelik, ktorému nikto nemôže povedať nie. Deti sú predsa nevinné, alebo nie? Môže byť zlo dobra maskované nežnosťou? Pred týmito otázkami bude stáť čitateľ spolu s hlavnými postavami.

Sebastian Fitzek - Darček
Zdroj: Vydavateľstvo Tatran

Veci nie sú také, aké by mohli byť, ani ako sa javia
Hlavná postava knihy Michal Berg je analfabet. Do jeho života vstupujú zvláštne okolnosti. No hlavne jeho sny, ktoré akoby mu pripomínali, že boli časy, keď ešte čítať vedel... Ako to, že dnes nevie? Zrazu sa po jeho boku zjaví neznámy muž, ktorý mu chce pomôcť a po ceste z práce zazrie dievča, ktoré volá o pomoc. Všetko sa akoby spája v jednej rovine, kde nachádza skryté odkazy. Alebo len pracuje na plné obrátky jeho fantázia?

Príbehu nechýbajú rébusy, ktoré okrem umeleckého pôžitku v čitateľovi aktivujú aj cit pre detektíva a lúštenie skrytých náznakov. Postavy sú nečitateľné. Dokonca akoby sa charaktery prelínali a autor nás vedie do minulosti, do detských izieb hlavných hrdinov, kde všetky postavy spečatili svojimi rozhodnutiami vlastnú budúcnosť. A kde tak trochu začína každé zlo...

Čerešnička na záver
Príbehom to však nekončí. Okrem toho, že po prečítaní knihy každý bude ešte niekoľko hodín a dní premýšľať, či sa dá zmeniť minulosť, budúcnosť, človek sám o sebe, Fitzek ako milovník slovných hier ponúka na konci knihy aj zašifrované odkazy. Tie rozlúšti len čitateľ, ktorý sa chce do knihy zahĺbiť o niečo viac. Ide rozhodne o pozoruhodnú knihu, ktorá, aj keď Fitzeka už poznáte, prekvapí svojou originalitou.