Zuzana Čaputová sa koncom júna zúčastnila s maďarským prezidentom Jánosom Áderom na slávnostnom otvorení zrekonštruovaného kaštieľa v obci Borša. S veľkým záujmom verejnosti sa nestretla ani tak samotná akcia, ako správanie hlavy štátu a jej partnera Juraja Rizmana, ktorý ju sprevádzal. Mnohí sa pýtali, prečo Rizman nestojí v úzadí, ale vpredu. Poukazovali pritom na manželku Ádera Anitu Herczegh. Mnohým sa nepozdávalo ani to, že Rizman sedí v prvom rade a partneri sa držia ako pubertiaci za ruky. Fotografie, ktoré sa objavili na sociálnej sieti, poslal portál pluska.sk odborníkovi na komunikáciu, protokol a etiketu Markovi Trubačovi.

K tomu, či je vhodné, aby Juraj Rizman sedel v prvom rade, kde sú prezidentka s maďarským prezidentom a jeho oficiálnou manželkou, Marek Trubač uviedol: "Protokol pri jednotlivých podujatiach určuje aj zasadací poriadok. Pri návštevách hláv štátov za účasti ich manželov/partnerov ráta aj s ich usádzaním. Štandardom je usádzanie hosťa po pravici hostiteľa, teda naša prezidentka má po pravici na území Slovenska svojho maďarského partnera Jánosa Ádera. Protokol Kancelárie prezidenta sa rozhodol po ich stranách usadiť aj ich partnerov, teda manželku prezidenta Ádera po jeho pravici a partnera pani prezidentky po jej ľavici," vysvetlil protokolista.

Slovensko má prvýkrát jedno nóvum

Juraj Rizman sa v novej úlohe predstavil aj pri preberaní daru od miestneho umelca. Ten "prezidentskému" páru daroval obraz, ktorý od neho neprijala Čaputová, ale jej priateľ. Marek Trubač v tom nevidí žiadny problém. "V bežných situáciách si dar preberá hlava štátu, ale tu ide o veľmi neformálnu situáciu, keď občan spontánne obdaroval prezidentku a súdiac podľa obrázku, tento dar bol venovaný im ako páru. Preto si nemyslím, že bolo nemiestne ak tento darček prevzal partner pani prezidentky," hovorí odborník.

Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom (na snímke vpravo) sa vítajú s občanmi 19. júna 2021 počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaného kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov.
Zuzana Čaputová s partnerom Jurajom Rizmanom (na snímke vpravo) sa vítajú s občanmi 19. júna 2021 počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaného kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov.
Zdroj: Roman Hanc

Malý hasič i priveľa žoviality

O tom, že prezidentka sa v Borši cítila možno až príliš spokojne, svedčí záber, ktorý zachytil, ako Zuzana Čaputová "na diaľku" komunikuje s malým chlapcom oblečeným v hasičskej uniforme. Komentujúcim na sociálnej sieti sa to však nepáčilo. Myslia si, že mala k dieťaťu podísť, nie na neho "hulákať". Marek Trubač však hovorí, že návšteva regiónov Slovenska nie je ani tak o protokole, ale skôr o normálnom kontakte s ľuďmi. "Prezidentka je napokon tiež len človek - jedna z nás a to, že si všíma svoje kolie je úplne na mieste," myslí si.

Pokračovanie na ďalšej strane..