Momentálne patrí medzi najúspešnejších a najtvorivejších slovenských režisérov. Jeho film Čiara získal viacero ocenení a v roku 2017 sa stal najúspešnejším slovenským filmom v kinách. V januári zapĺňala kinosály ďalšia filmová lahôdka režiséra Petra Bebjaka, desivú Trhlinu si len málokto nechal ujsť. Aktuálne pracuje na filme Správa, ktorého premiéra nás čaká už budúci rok. Viac sa dozviete v našom rozhovore...

Režisér Peter Bebjak: „Verím, že ľudia sa nestrácajú len na Tribeči...

V januári tohto roku mal v kinách premiéru film Trhlina. Reakcie divákov boli pozitívne, aj negatívne. Boli ste z niektorých sklamaný?
Ja ich nečítam, lebo pre mňa nemá význam vedieť, či si niekto myslí, že je to dobré alebo zlé. Ten film vznikol na základe toho, aby prilákal do kín divákov a keďže sa mu to podarilo, tak splnil to, čo mal. Nešlo o vytvorenie nejakého intelektuálneho diela. Mal istý účel a ten splnil. Je milé, keď niekto napíše recenziu, alebo svoj názor, ale nie je to vec, s ktorou by som ja vedel ďalej pracovať.

Znamená to, že vás názory iných na vašu tvorbu nezaujímajú alebo sa obávate, že by vás mohli demotivovať?
Názory ľudí, ktoré ma môžu ovplyvniť a istým spôsobom sú pre mňa relevantné, si vypočujem rád od ľudí, ktorých za relevantných považujem. Názory recenzentov ma žiadnym spôsobom nevedia ovplyvniť, pretože oni hodnotia už iba výsledok. Niekedy hodnotia film ktorý by chceli vidieť a nie film, ktorý sme natočili. Ale v tom prípade si ho musia natočiť sami. A hlavne ja viem hodnotiť celý proces, viem, prečo sú veci nejako realizované a v tom mi nikto nevie a nemôže svojím, niekedy anonymným názorom na nejakých fórach pomôcť.

Ešte stále z neho mrazí: Verili by ste, že tento horor má už 40 rokov?

Boli ste to vy, kto sa zaujímal o námet, resp. knihu Jozefa Kariku na filmové spracovanie. Čím vás tento príbeh zaujal?
V prvom rade to bolo to, že v sebe nesie istú mystiku, ale aj mystiku v hre s realitou a fikciou. Niektorí čitatelia príbehu verili, iní boli voči nemu skeptickí a viac realisticky nastavení. Táto hra sa nám páčila. To máte ako film Záhada Blair Witch. Veľa ľudí verilo, že je to realita a iní to bralo ako fikciu.

 

A vy tomuto príbehu veríte? Veríte, že sa na Tribeči strácajú ľudia?
Verím, že sa kdekoľvek strácajú ľudia. Pretože akonáhle sa dostanete do hôr, kde sú prepadliská a jamy, môže sa stať, že ľudia zmiznú. Ale to si myslím, že sa deje v každom pohorí.

Skutočný príbeh pre všetkých rodičov: Film Beautiful Boy je dlhý, no neubránite sa slzám

O Tribeči sa však hovorí v tejto súvislosti viac. Vy neveríte, že tam existuje časopriestor, v ktorom sa strácajú ľudia alebo sa dostávajú do iných dimenzií?
Na to sa ťažko odpovedá. Strácanie je možné kdekoľvek v akomkoľvek novom prostredí. A hory majú svoje špecifiká, pretože stačí systém jaskýň, jám a človek sa stratí nadobro. Časopriestorová trhlina, alebo časopriestor, v ktorom sa strácajú ľudia si reálne neviem predstaviť, ale možno sám žijem v inej časovej dimenzii.

A už ste si Tribeč vyskúšali aj sám?
Vyskúšal som si ho len v skupine, keď sme prechádzali miestami, ktoré sú predpísané v knihe. Ale nikdy som tam nešiel sám sa prejsť. Prečo by som išiel sám do hory?

Aj vás dráždi protivný Dr. House? 20 faktov, ktoré ste o seriáli netušili

A zažili ste v skupine niečo netradičné?
Nie. Je to pekné, malé pohorie.

Natočili ste tiež horor Zlo a aj Trhlina je istým spôsobom hororová. Prečo myslíte, že tento žáner nebol predtým v SR spracovaný?
Patrí totiž k menšinovým žánrom a má svoje špecifiká. Televízie po ňom preto nesiahajú, filmy takéhoto žánru fondy nepodporujú. Preto je ťažké nájsť na takýto projekt financie.

Celý rozhovor nájdete vo videu vyššie...

Autor: Simona L. Horváthová
Zdroj foto: Profimedia