Hudobným svetom otriasla v stredu večer zdrvujúca správa. Vo veku 83 rokov zomrela vo svojom sídle v Kusnachte pri Zürichu vo Švajčiarsku legendárna speváčka Tina Turner.

Rockovú kráľovnú Tinu Turner poznal celý svet ako energickú ženu s drsným hlbokým hlasom, ktorá si hitmi ako „Simply the Best“ či „What´s Love Got to Do With It“ vyspievala nekonečnú slávu, píše PLUS JEDEN DEŇ. Pravdou však je, že kým sa z nej stala jedna z najúspešnejších speváčok všetkých čias, veľa si vytrpela. Na druhej strane sa dlho tešila vitalite a dobrému zdraviu, čo brala ako druhú šancu na lepší život. Osud to však zariadil inak...

Na archívnej snímke z 2. septembra 1984 Tina Turnerová vystupuje s piesňou
Na archívnej snímke z 2. septembra 1984 Tina Turnerová vystupuje s piesňou "What's Love Got to Do With It" v Los Angeles.
Zdroj: Phil Ramey

Podľa vyhlásenia jej manažéra, ktorý zverejnil správu o jej úmrtí, mala speváčka už dlhší čas bojovať s ťažkou chorobou. „Dnes sa lúčime s drahou priateľkou, ktorá nám všetkým zanecháva svoje najväčšie dielo: svoju hudbu. Všetok náš úprimný súcit smeruje k jej rodine. Tina, budeš nám veľmi chýbať,“ uviedol jej manažér na sociálnej sieti Instagram. Tina mala podľa jeho slov skonať v pokoji. Jej život nebol len o sláve, ale aj o veľkej bolesti a trápení.

Tina si počas života prešla azda všetkým: náročným manželstvom, domácim násilím, finančnou krízou aj obrovskými finančnými problémami. Potom, čo v roku 1976 uprostred turné odišla od svojho manžela Ikeho Turnera († 76), s ktorým koncertovala po USA, zostala na ulici. Útek od manžela jej však zachránil život. Ten ju totiž týral a mlátil.

Porážka, rakovina, zlyhanie obličiek

Pri rozvode sa zriekla majetku a bola na nule. Zachránili ju priatelia – a nie hocijakí. Za Tinu sa postavili Mick Jagger z Rolling Stones, David Bowie či Lionel Richie. Každý jej ponúkal prácu predskokana na svojich koncertoch, čo nádejnú hviezdu vytiahlo z peňažných suchôt. Kým začala zo svojich dlhov ukrajovať, vyšplhali sa na strašidelných pol milióna dolárov.

Prvý manžel Ike a Tina Turnerna fotke z roku 1975.
Prvý manžel Ike a Tina Turnerna fotke z roku 1975.
Zdroj: Getty Images

Bohužiaľ, jedny starosti nahradili druhé – kariéra Turnerovej, ktorá si krstné meno zmenila z „Anna“ na „Tina“ na žiadosť exmanžela Ikeho, raketovo rástla, no začali sa objavovať zdravotné problémy. Život jej zachránil manžel Erwin Bach (63), ktorý Tine daroval vlastnú obličku. Okrem toho prekonala aj porážku a rakovinu. Napriek tomu všetkému však bola čiperná. „Dobre vyzerám a dobre sa cítim,“prezradila Tina fanúšikom v deň svojich 80. narodenín.

Smrť milovaných synov

Jej posledné roky života však sprevádzal aj obrovský smútok. Rocková hviezda prišla o svojho staršieho syna Craiga († 59) v roku 2018, ktorý, bohužiaľ, spáchal samovraždu. Po štyroch rokoch však dostala speváčka od osudu ďalšiu bolestivú ranu.

Ronnie Turner so svojím otcom Ikem.
Ronnie Turner so svojím otcom Ikem.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/Cl9c9moPYyM/

Speváčku totiž krátko pred Vianocami 8. decembra 2022 zasiahla správa o smrti jej mladšieho syna Ronnieho Turnera († 62). Našli ho v jeho dome v San Fernando Valley v Los Angeles. Syna svetoznámej speváčky mali nájsť jeho susedia a pokúsiť sa ho oživiť, no pokusy boli neúspešné. "Ronnie, odišiel si z tohto sveta príliš skoro. V smútku zatváram oči a myslím na teba, môj milovaný syn,"napísala speváčka po smrti syna na sociálnej sieti. Dnes už je hudobná legenda v nebi so svojimi synmi.