Chcete mať šťastný život? Našich 5 rád vám k tomu zaručene dopomôžu!

Chcete mať šťastný život? Našich 5 rád vám k tomu zaručene dopomôžu!
Viete, prečo sa vraví, že je niekto šťastný ako Dán? Nie, nemáme na mysli Dominika Dána, ale Dánov, ktorí sú opakovane označovaní za najšťastnejší národ na svete. Za ich spokojnosťou stojí jediné slovo - hygge. Ide o pocit tepla, spolupatričnosti, moment pohody a radosti. To sú hodnoty, ktoré Dáni vyznávajú, a to z nich robí spokojných ľudí.

Vieme, ako na to: 8 vecí, ktoré robia rozumné ženy so svojimi peniazmi

Je to vec vedomého rozhodnutia!
Na prvý šup s nami asi nebudete súhlasiť, ale odborníci jednoznačne vravia, že prvým krokom k šťastiu je naše vedomé rozhodnutie. K pocitu radosti sa nemusíte prepracovať len náhodne. Psychológovia tvrdia, že pocit šťastia je úmyselným rozhodnutím. Základom úspechu je uzavrieť so sebou dohodu, že budete šťastní, a tomu podriadiť svoje správanie, postoje, i videnie vecí. Nevidieť na všetkom hneď to negatívne, ale zamerať sa na pozitíva, ktoré sme si prestali všímať.

Prechovávajte vďaku
Druhým krokom je vďačnosť. Väčšinu toho, čo nás v živote postretne, totiž vnímame ako samozrejmosť. Ženieme sa za materiálnymi statkami, chceme lepší telefón, výkonnejšie auto, značkové oblečenie, kariérny postup a nie sme spokojní s tým, čo máme. Zabúdame na pocit vďačnosti za to, čo máme. Nič z toho pritom nie je samozrejmosť. Ani to, že otvoríme chladničku, ktorá je plná alebo, že sa každý deň vraciame do bytu, ktorý je našou strechou nad hlavou. Ak si z toho urobíte opakujúci sa rituál a začnete si uvedomovať všetky tieto maličkosti, pochopíte, že máte v živote veľmi veľa. Namiesto závisti sa vo vašom srdci rozhostí vďačnosť a budete oveľa vyrovnanejší.

Dokážete viest ľudí? TOTO sú vaše líderské schopnosti podľa zverokruhu

Dôverujete si!
Často máme tendenciu podceňovať a spochybňovať sa, zápasíme s vlastným sebavedomím. Najväčšiu chybu robíme, ak sa neustále porovnávame s inými. Vždy bude na svete niekto rýchlejší, chudší, technicky zručnejší, bohatší či výrečnejší ako sme my. To ale nemôže byť dôvod, aby sme o sebe pochybovali a nemohli prežívať radosť sami zo seba. Náš život tým nestráca na hodnote. Verte v unikátnosť vašej osobnosti a vaša optika na veci okolo seba sa zmení.

Tešte sa z maličkostí
Možno si myslíte, že šťastie sa spája iba s veľkými vecami či zážitkami. Že ten náš každodenný život spojený s platením účtov, riešením konfliktov či pracovnými problémami nás nemôže priviesť k pocitu šťastia. Lenže opak je pravdou. Ak sa zameriame iba na očakávanie veľkých udalostí, zostaneme večnými čakateľmi na šťastie. Každučký deň si môžeme užiť kúsok radosti. Určite by bolo skvelé vyhrať Jackpot, ale skutočný život sa odohráva každý deň, tu a teraz. Stačí si vypočuť obľúbenú pesničku, zájsť do lesa, vychutnať si kávičku, zahrať si tenis či porozprávať sa s partnerom. V tom spočíva naše každodenné šťastie.

Ak chcete byť šťastní, zbystrite pozornosť: TOTO všetko by ste mali stihnúť podľa znamenia

Naučte sa odpúšťať
A ešte jedna rada nad zlato. Každý z nás si so sebou vláči krivdy, ktorých sa na nás dopustili iní ľudia. Bez schopnosti a ochoty odpúšťať sa od nich nikdy neoslobodíme. V opačnom prípade sa nimi budeme zvnútra zhrýzať, čo je cesta k večne nespokojnému životu. Často sa stáva, že nemáme rovnaký meter na seba a na druhých. To, čo odpustíme a tolerujeme iným, nedokážeme odpustiť sebe. Niekedy sme naozaj najprísnejší na seba. Preto myslite aj na to, že je dôležité byť šľachetný aj voči sebe a odpustiť si napríklad to, čo ste nezvládli, a v hĺbke duše si to stále vyčítate.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


Super TEST! Viete, čím budete v ďalšom živote?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac