Crocs: škaredá obuv, čo ovládla svet

Crocs: škaredá obuv, čo ovládla svet

V módnej brandži na ne hľadia nanajvýš pohrdlivým pohľadom, ale čo na tom! Nezameniteľných gumových topánok sa už vo svete predalo na milióny a ich popularita z roka na rok narastá.

Vyzerajú ako dreváky a pritom vážia sotva dvesto gramov. Budia pozornosť nevkusom, ale tí, čo ich raz obuli, nedajú na pohodlnosť „kroksiek“ nikdy viac dopustiť. Škeria sa na nás z obuvníckych výkladov a podľa čísiel predajnosti to vyzerá, že sa tak skoro nedoškeria. Ich história je prinajmenšom rovnako zaujímavá ako ich svojský dizajn.

Z jachty do ulíc
Crocs alebo „krokodílky“ sú vo svojej kategórii úplným samorastom. Pôvodne boli určené len pre úzky okruh klientely so záľubou v jachtárčení. Spĺňali totiž všetky predpoklady ideálnej obuvi na loď. Nešmýkalo sa v nich, netvorili na dlážke šmuhy, boli ľahučké a odolné voči agresívnej morskej vode.

Vo chvíli, keď sa pôvodného konceptu chopila trojica kamarátov – jachtárov a k návrhu výrobnej technológie prizvali tím amerických vedcov, začali sa rodiť budúce topánočky crocs. Prvý pár mal svetovú premiéru v roku 2002. Napriek nevalnej reklamnej kampani a čiernym prognózam módnych expertov sa v priebehu pár rokov zrodila legenda.

Žiadne spotené nohy, žiadne otlaky
Čo je na tých „krokskách“ vôbec také výnimočné? Špeciálny antibakteriálny materiál, z ktorého sú vyrobené, zabraňuje hromadeniu pachu vo vnútri topánky, takže sa môžete prejsť trebárs aj po púšti, noha v „krokskách“ sa vám nespotí. Navyše teplom sa topánka formuje tak, aby sa dokonale prispôsobila tvaru vašej nohy. Sú tiež ortopedicky tvarované pre krok ako v bavlnke.

Za roky fungovania spoločnosti sa zozbieralo aj slušné množstvo kurióznych príbehov z radov zákazníkov. Z nich by sa zdalo, že táto obuv vydrží snáď čokoľvek, od športového potápania až po horskú turistiku.

Aj „kroksky“ majú svoj štýl! Modely z pôvodnej kolekcie majú dierkovaný predok a množstvo ľudí si urobilo záľubu z prikupovania originálnych ozdôb na ich vypĺňanie. S rastúcim záujmom zároveň crocs pravidelne rozširujú sortiment.

Nosia ich aj hviezdy
Už dávno to nie sú len „dreváky“, ale aj flip – flopy, ploché balerínky, sandáliky či šľapky na vyššom podpätku. Nájdete ich snáď v každom farebnom odtieni, od nenápadnej čiernej až po tú najžiarivejšiu zelenú. Chce to len trocha guráže, prvý raz si ich nazuť na nohu. Možno vás povzbudí fakt, že ich milujú aj hviezdy. Faith Hill, Brooke Shields, Liv Tyler, Jack Nicholson či Al Pacino sa za pohodlné „kroksky“ na nohách rozhodne nehanbia.

Autor: Claire


Super TEST! Viete, čím budete v ďalšom živote?
Otestuj sa

Galéria

Crocs: škaredá obuv, čo ovládla svetCrocs: škaredá obuv, čo ovládla svetCrocs: škaredá obuv, čo ovládla svet+12Crocs: škaredá obuv, čo ovládla svet
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac