Všetci ho z času na čas zažívame - v menšom či vo väčšom. Stres je jednoducho súčasťou života a nedá sa ho celkom eliminovať. No je dobré snažiť sa ho aspoň zvládať, pretože stres sa môže odzrkadliť na našom zdraví i na našom vzhľade. Tu je osem vecí, ktoré sa oplatí vedieť o strese a jeho účinkoch na náš organizmus.

8 vecí, čo by ste mali vedieť o strese

1. Škaredá pleť
Keď ste v strese, často si to odnesie aj vaša pleť. U niektorých žien je stres príčinou zvýšeného výskytu akné a rôznych nečistôt na pokožke. Okrem toho v strese zvykneme piť viac kávy či nápojov s obsahom kofeínu na úkor kvalitných tekutín, čo vedie k dehydratácii. Pokožka sa tak vysušuje, stráca pružnosť a aj na pohľad vyzerá nepekne, mdlo a môžu sa na nej až tvoriť šupinky.

2. Vrásky
Aj keď si to neraz neuvedomujeme, v strese sa ľudia viac mračia a stískajú pery. Ak je to aj váš zlozvyk, pri nadmernom strese alebo jeho dlhodobom pôsobení si môžete privodiť vrásky. K starnutiu pleti prispievajú aj hormonálne výkyvy spôsobené stresom a úzkosťou.

3. Horšie vlasy
Vaše vlasy takisto reagujú na stres. Je dokázané, že stres môže prispievať k rýchlejšiemu šediveniu ako aj k ich rednutiu - to býva spôsobené jednak stenčením štruktúry vlasu, alebo nadmerným vypadávaním vlasov.

4. Ryhy na nechtoch
Ktorá z nás by nechcela krásne ruky a nechty? No hlboké ryhy na nechtoch nám na kráse nepridávajú. Ak sa vám na nechtoch objavia horizontálne ryhy, ktoré ste predtým nepozorovali, možno vám tým vaše telo chce dať najavo, že by ste sa mali viac zamerať na relaxáciu a oddych, pretože stresu už bolo priveľa...

5. Priberanie
Niektorí ľudia v strese skôr chudnú, no priberanie je tiež veľmi častým vedľajším účinkom. Keď sme v strese, viac nás lákajú nezdravé a vysokokalorické jedlá, vrátane rôznych maškŕt a sladkostí. Tiež veľa ľudí pozná, že nepríjemný tlak a napätie sa dobre kompenzuje práve jedlom, takže dochádza k prejedaniu. To sú ideálne predpoklady na priberanie.

Víkend nezmaže celotýždňový stres 

8 vecí, čo by ste mali vedieť o strese
6. Potenie
Stres v tele spúšťa celý rad reakcií a vyvoláva hormonálne zmeny. V dôsledku týchto zmien môžete pozorovať okrem iného aj nadmerné potenie, čo nie je vôbec príjemnou záležitosťou. Prepotené podpazušie, ale i ruky či nohy sú často dôsledkom nadmerného stresu.

7. Kruhy pod očami
Nepekné kruhy pod očami sú ďalším nepríjemným účinkom stresu na naše zdravie a vzhľad. Keď sme pod tlakom, pridružuje sa totiž často aj nespavosť, respektíve problémy so spánkom. Buď si ho sami odopierame, aby sme stihli všetko, čo treba, alebo nám myšlienky na všetky nepríjemnosti nedovolia spať. Jedným z následkov sú potom práve kruhy pod očami.

8. Herpes na perách
Dlhodobé pôsobenie stresu na organizmus vedie aj k oslabeniu imunity. Preto sa veľa ľuďom vyhodí na perách herpes práve v období nadmerného stresu. Organizmus je oslabený a herpes má voľnú cestu, aby sa ukázal v „plnej paráde". O tom, že nám vyhádzané pery nepridávajú na kráse, asi písať netreba.

Čo zaberá na herpes? Skúste správne potraviny! 

Stres sa celkom odstrániť zo života nedá a vlastne má aj svoj určitý význam. Ak si ho ale necháme príliš „zájsť" pod kožu, môže sa nám to vypomstiť nielen vyššie uvedenými spôsobmi, ale aj ďalšími, oveľa vážnejšími.