Prečo? Možno ste sa celý deň prísne držali svojej diéty a dokonca ste pár kalórií zničili podvečerom vo fitku, pohár vínka za odmenu si však radšej nedoprajte. Alkohol je jednou z najväčších nástrah každej diétujúcej ženy a my poznáme hneď niekoľko dôvodov, prečo sa ho vzdať!

Alkohol a diéta: Koľko môžete?

Alkohol do diétneho nápojového lístka rozhodne nepatrí, a to nielen preto, že je kalorickou bombou. Vaše „chudnúce" úspechy ničí hneď viacerými spôsobmi a celkovo straší aj vaše zdravie. Ak teda zvažujete, či si večer dáte pohár vínka, radšej mu odolajte.

Keď držíte diétu
Aj keď je vašim prvoradým cieľom pri diéte chudnutie, mali by ste myslieť aj na svoje zdravie. Keď totiž držíte diétu a obmedzujete zvyčajný kalorický príjem, dostávate telo do stresu. Ten oslabuje imunitný systém a ak zaťažíte svoj organizmus ešte aj konzumáciou alkoholu, môžete si rýchlo privolať nepríjemné ochorenie, ktorého pôvod na prvý pohľad ťažko odhalíte.

Počítajte kalórie!
Pohárik fernetu, koňaku či vína vyzerá pomerne neškodne, a preto dá sa len veľmi ťažko uveriť, že môže obsahovať toľko kalórií ako dobrá večera, ktorej ste sa v rámci chudnutia vzdali. A ako je to s vašou pevnou vôľou? Ten kto sa dokáže vzdať jedla, ten by sa mal vedieť vzdať aj alkoholu, inak to môže signalizovať aj to, že s ním máte problém.

Jedno veľké pivo sa vyšplhá na 200 kalórií, čo môže byť takmer pätina vášho kalorického príjmu, ak dodržiavate prísnu diétu. Pri miešaných drinkoch sa kalórie z alkoholu sčítavajú aj s kalóriami z džúsov či tonikov. Jeden gin s tonikom je takmer rovnako kaloricky náročný ako veľké pivo.

Alkohol a diéta: Koľko môžete?
Keď pijete alkohol, sabotujete svoju diétu, pretože príjem alkoholu zabraňuje spaľovaniu tukov, o čo sa svojou diétou a usilovným cvičením primárne snažíte. Už po prvom hlte vyradíte z boja proti tukom svoju pečeň, pretože ju zamestnávate spracovávaním alkoholu, ktorý premieňa na energiu. Následne stimuluje alkohol v organizme vašu chuť jesť a keďže centrum vôle je oslabené, veľmi ľahko sa stane, že siahnete po nejakej pochúťke.

Miesto alkoholu miska šalátu
Pri konzumácii alkoholu narúšate rovnováhu tekutín v tele, pretože alkohol pôsobí močopudne. Strata tekutín vedie v väčšiemu smädu, čo zvyčajne vedie aj k väčšiemu príjmu alkoholu. Okrem straty tekutín pripravuje alkohol telo aj o vitamíny skupiny B a spôsobuje problémy pri vytváraní vitamínov A a D. Ak ste teda začali držať diétu a zdravo sa stravovať, tak popíjaním alkoholu celú svoju snahu niekoľkými pohárikmi bez problémov zmätiete zo stola.

Náš tip: Čaká vás spoločenská udalosť, na ktorej poháriku neutečiete, alebo máte jednoducho chuť „zhrešiť"? Dajte si pohárik suchého bieleho vína a následne telu doplňte zásoby tekutín veľkým množstvom čistej vody.