Ajurvéda, teda veda o živote, je medicína, ktorá je uznávaná Svetovou zdravotníckou organizáciou. Najlepšie výsledky dosahuje práve v detoxikácii organizmu, čo je alfou a omegou celej ajurvédy. "Počas relatívne krátkeho obdobia si chtiac - nechtiac zanesieme telo jedmi, nečistotami. Akonáhle ich je mnoho v našom organizme, telo začína štrajkovať. U niekoho sa to prejaví malátnosťou, únavou, stratou sily, u iných vypuknú vážnejšie zdravotné problémy," hovorí na začiatok Dr. Robin Raj z 1. ajurvédskeho medicínskeho centra Ayur Ganesh v Bratislave.

Detoxikujte si telo po lete!
Pripravte sa na jeseň a buďte plní sily a energie. Ajurvédska medicína je jednou z tých, ktorá sa špecializuje na kompletnú očistu a regeneráciu organizmu. Podľa nej všetky zdravotné komplikácie, psychické i fyzické, majú príčinu v množstve jedov, ktoré sa v našom tele zhromažďujú. Akonáhle je telo plné nečistôt, začínajú sa ozývať problémy, človek sa stáva unaveným a bez energie.

Najlepšie výsledky dosahuje práve v detoxikácii organizmu, čo je alfou a omegou celej ajurvédy. "Počas relatívne krátkeho obdobia si chtiac - nechtiac zanesieme telo jedmi, nečistotami. Akonáhle ich je mnoho v našom organizme, telo začína štrajkovať. U niekoho sa to prejaví malátnosťou, únavou, stratou sily, u iných vypuknú vážnejšie zdravotné problémy," hovorí na začiatok Dr. Robin Raj z 1. ajurvédskeho medicínskeho centra Ayur Ganesh v Bratislave.

Denne sa stretáva s klientami, ktorí za ním prichádzajú, pretože klasická medicína nevie odhaliť skutočný problém ich zdravotných problémov. "Ajurvédska medicína sa nezameriava na potlačenie zdravotných problémov, ale na odhalenie príčiny, prečo tieto problémy vznikli. Niektorí klasickí lekári pracujú na princípe, že zbavme človeka bolesti, no po čase sa ochorenie vráti a vypukne v silnejšej intenzite. Vo väčšine prípadov ide práve o tom, že telo je zanesené jedmi. Tým pádom nedokáže správne fungovať a zdravotné ťažkosti sa stupňujú. Je dôležité zistiť, prečo má človek konkrétny zdravotný problém, z čoho pramení a čo treba odstrániť, aby sa problém vyriešil," tvrdí ajurvédsky lekár Dr. Robin Raj.

Detoxikujte si telo po lete!
Preč s ekzémami
Keď sa ho pýtame na druhy zdravotných komplikácií, ktoré sa môžu objaviť, menuje širokú paletu. "Od psychických až po fyzické. Príčina každého jedného ochorenia spočíva v tom, že telo bojuje s jedmi. Jednými z najčastejších príkladov sú ekzémy, psoriáza. Prichádzajú k nám klientky, ktoré toto ochorenie trápi už niekoľko rokov. Klasickí lekári im nedokážu pomôcť. Keď začneme liečbu, pracujeme s klientkou na odhalení vzniku príčiny. Prídeme na to, že v tele existuje čosi, čo spôsobuje jej problém. Tieto ochorenia sa dajú vyriešiť celkovou detoxikáciou organizmu, zmenou stravy, životného štýlu. Každé jedno ochorenie si totiž určujeme len my svojím prístupom k telu," hovorí ajurvédsky lekár z centra Ayur Ganesh.

Zbavte telo jedov!
Detoxikácia trvá niekoľko dní, ale pokiaľ chcete svoje telo "vyčistiť" dokonale, musíte počítať s niekoľkými týždňami. Záleží od toho, koľko nečistôt sme do tela dostali. "Detoxikácia prebieha niekoľkými postupmi. Prvou je zmena stravy a životospráva. V našej ambulancii dokážeme určiť, ktorá z dóš v tele človeka prevláda a robí problémy," hovorí lekár. Ajurvéda je totiž založená na princípe, že naše telo tvoria tri zložky - nazývajú to dóše - Vatha, Pita a Kapha. Akonáhle je jedna z nich v nerovnováhe, nastáva problém. "Podľa typu dóše dokážeme poradiť, ako sa treba správne stravovať, ktoré potraviny či koreniny pomôžu a ktoré môžu problém zhoršiť," hovorí Dr. Robin Raj. Podľa neho je každý človek individuálny a to, čo funguje napríklad na typ Vatha, nefunguje na typ Kapha. Preto treba každého individuálne vyšetriť, diagnostikovať a potom sa už liečba môže pohnúť ďalej. "Často sa stáva, že niekto konzumuje potraviny, o ktorých je presvedčený, že sú zdravé. Pritom mu môžu spôsobovať veľké zdravotné problémy, hoci o tom ani netuší."

Pite teplejšiu vodu, nie studenú
Dôležitá je tiež zmena životosprávy. Je jasné, že priveľa fajčenia, málo tekutín či nedostatok spánku ešte nikomu nepomohli... "Človek by mal denne vypiť približne 2 litre vody. Ale pozor, nie studenej, ale naopak, ideálna je mierne teplá," radí Dr. Robin Raj z centra Ayur Ganesh.

Ďalšou pomocou, ako telo správne detoxikovať, sú masáže a terapie, ktoré však môžu robiť len ajurvédski špecialisti. Správne pohyby, pri ktorých sa uvoľňuje lymfatický systém, trávenie, vylučovanie... Terapeuti počas masáží používajú špeciálne oleje, ktoré obsahujú výťažky z rastlín, ktoré rastú len v Indii. Majú silné účinky práve na detoxikáciu organizmu.

Detoxikujte si telo po lete!
Jednou z masáží, ktorá je tiež veľmi účinná, je aj takzvaná "púdrová masáž". Jemný teplý púder obsahuje rastlinky a koreniny, ktoré relatívne rýchlo zbavujú telo jedov. Masáž spočíva v tom, že dvaja terapeuti posypú vaše telo jemným púdrom a následne ho synchrónnymi pohybmi "čistia". Masáž trvá hodinu a je ideálne, ak ju absolvujete niekoľkokrát za sebou. Vtedy sa účinok z detoxikácie prihlási rýchlejšie.

Účinky detoxikácie rýchlo pocítite
Akonáhle je vaše telo zbavené jedov a nečistôt, verte, že to pocítite. Pred samotnou detoxikáciou prichádza človek do centra unavený, bez energie. Väčšinou sa to stáva ľuďom, ktorí majú stresové povolanie, zdravý životný štýl sa im nedarí veľmi aplikovať do svojho života. "Po detoxikácii sa človek cíti nielen ľahší, ale aj plný sily, energie a tiež harmónie. Je to presne to isté, ako keď sa pozriete na vec, ktorá je špinavá. Nepôsobí vábne a ide z nej strach. Akonáhle sa uprace, vyčistí, hneď vzbudzuje lepší dojem. Tak isto je to aj s telom," usmieva sa Dr. Robin Raj z Ayur Ganesh.

Po detoxikácii sa obvykle upravuje trávenie, metabolizmus sa opäť naštartuje, prestanú problémy so spánkom a človek vyžaruje úplne iný druh energie. Telo je čisté a teší sa... "Detoxikácia je dôležitá aj v prípade pacientov, ktorých dlhodobo trápia zdravotné problémy. Po niekoľkých týždňoch sa ich stav výrazne zlepšuje," tvrdí ajurvédsky lekár. Počas detoxikácie totiž dochádza nielen k očiste, ale i regenerácii tela. A za poriadne "upratovanie" sa nám naše telo určite poďakuje.

Viac info na www.ayurganesh.sk

Platená reklama