Fitness Magnézium a domáce športovanie

Ilustračné foto.
ZDROJ: Magnerot

Magnézium (horčík) je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý minerál. Pomáha nášmu telu správne a bezproblémovo fungovať v rozličných situáciách. Magnézium je mimoriadne užitočné pre športovcov, či už aktívne športujú v prírode alebo doma.

Telo a myseľ v harmónii

To, že psychika a telo sa navzájom ovplyvňujú sa vedelo už dávno a lekári na túto dôležitú múdrosť upozorňovali už v dávnych dobách. Dnes, keď je naša psychika pod stále väčším a často dlhotrvajúcim tlakom si uvedomujeme oveľa viac, že starať sa o fyzickú kondíciu je užitočné nielen z hľadiska telesného zdravia, či krásy, ale aj psychickej odolnosti a vytrvalosti. Dobrou správou je, že kvalitný tréningový program si môže každý z nás dopriať aj doma a v prípade ťažkostí vieme siahnuť po užitočných pomocníkoch.

Pohyb ako životný štýl

Hovorí sa, že to čo robíme radi, robíme často a robíme to naozaj dobre. Ak sa teda rozhodneme pre šport, skúsme si vybrať taký, ktorý pre nás nebude len nevyhnutným trápením, ale predovšetkým zábavou. Možno nezaškodí zaspomínať si na čas detstva, či mladosti a zvoliť si aktivity, ktoré nám prinášali radosť v minulosti. Na nedostatok času sa teraz naozaj nemôžeme sťažovať a aj v domácich podmienkach sa dá vymyslieť náročná fyzická výzva, ktorú len tak ľahko neprekonáme. Tu je pár príkladov: cvičenie s vlastným telom, domáca posilňovňa, jednoduché, ale intenzívne cvičenie pilates, obľúbené a náročné plank cvičenia. Futbal, badminton a iné športovanie s deťmi alebo partnerom na dvore (ak dvor máte), sú tiež výzvou. Možností je naozaj veľa. Nezabudnime, že úspech spočíva v pravidelnosti a vytrvalosti. A tu sme pri ďalšom dôležitom bode. Ak to myslíme s cvičením vážne, porozmýšľajme aj nad užitočnými pomocníkmi. Jedným z nich je aj magnézium.

Magnézium a šport

Magnézium plní v organizme dôležité úlohy, z hľadiska aktívneho životného štýlu a intenzívneho športovania môžeme spomenúť aspoň niektoré: magnézium hrá štruktúrnu úlohu v kostiach, bunkových membránach a chromozómoch. V kostnom tkanive je časť magnézia pevne viazaná na apatit, časť je mobilizovateľná pri deficitných stavoch. Aktívny transport iónov, ako kalia a kalcia cez bunečné membrány tiež vyžaduje magnézium. Prostredníctvom tejto úlohy v ión-transportných systémoch pôsobí magnézium na svaly, na vedenie nervových impulzov, svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Deficit magnézia sa zas prejavuje napríklad ako depresia, apatia, tremor, alebo svalová slabosť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Magnerot

Kedy siahnuť po doplnení magnézia?

Sú situácie, keď je doplnkový prísun magnézia naozaj užitočný. Športovanie je len jedným z nich. Magnézium však môže pomôcť aj v období, keď čakáme bábätko alebo keď sme vystavení vonkajšiemu tlaku a stresu. Pri prijímaní doplnkového magnézia, je však veľmi dôležité to, ako efektívne ho dokážeme vstrebať. Aby sa totiž magnézium do nášho organizmu dostalo v čo najväčšom množstve, potrebuje na to správny „nosič“. Jedným z takýchto nosičov je aj kyselina orotová. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy a zároveň zvyšuje ich vstrebávanie.
Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkovom magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.

Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.  

#WANDASK