Kurzy jogy s rýchlym tempom môže zahŕňať aj niektoré cvičenia podobné vysokointenzívnemu cvičeniu. Vyskúšajte napríklad lekciu power jogy, ktorá vám zaberie 15 až 20 minút a prinúti vás dokonale sa spotiť. Pri väčšine druhov jogy sa trénuje naťahovanie svalov - zvýši sa tak ich pružnosť a podporí relaxácia.
Zdroj: Shutterstock

Ardha čandrásana a Vírabhadrásana III

Do plynutia v rovnovážnych pozíciách sa môžeme dostať z akýchkoľvek asán v stoji, čiže z hory, bojovníkov, prípadne iných balančných pozícií.

Prevedenie: V stoji začnite pomaly prenášať váhu na pravé chodidlo. Zaktivujte svoje jadro a druhú, ľavú nohu ťahajte vystretú nahor za seba. Zároveň ruky rozpínajte naširoko a otáčajte trup do strany zdvihnutej, ľavej nohy. Celé telo sa nachádza v bočnej línii. Následne trup pretáčajte smerom k zemi, aby ramená aj obe bedrá boli so zemou rovnobežné.

Ruky sú stále naširoko upažené a zadná noha neustále natiahnutá. Ak ste v oboch pozíciách pevne ukotvení a viete v nich udržať stabilitu, začnite v nich plynúť. S nádychom vždy otvárajte ásanu vznášajúceho polmesiaca, s výdychom prechádzajte do rovnovážneho bojovníka III.

Pokiaľ je pre vás toto striedanie príliš náročné, plyňte pomalšie – s nádychom do pozície, s výdychom v nej zotrvajte, dotiahnite ju a precíťte, s nádychom do druhej pozície, s výdychom v nej zotrvajte, dotiahnite ju a precíťte. Môžete plynúť po dobu striedania minimálne 10 dychov, pokojne i viac.

„Dávajte si pozor, aby ste v závere plynutia neprenášali záťaž do vašich krížov. Ide o obvyklý jav a častú chybu, kedy zlyháva správne zapojenie svalov stredu tela a udržanie rovnováhy sa deje cez škodlivé preťažovanie spodnej časti chrbta. Preto ak už nevládzete, plynutie radšej ukončite a až po chvíľke prejdite na druhú nohu,“ upozorňuje a radí Monika. Choďte teda rozhodne na kvalitu a nie kvantitu.