Fitness Návod, ako jogovať: Ktorá joga vám spáli najviac kalórií? Zistite to! (+ VIDEO)

Joga
ZDROJ: Shutterstock

Nielen dlhý beh po lese, či šliapanie do pedálov vás zbaví prebytočných kilogramov. Dokážu to aj zdanlivo pokojné cvičenia. Ak ste doteraz považovali jogu za nudnú a sedavú, omyl, aj ona vám môže dať poriadne do tela. Stačí vedieť, na ktorú z jogových lekcií sa vybrať.

Joga
Joga
Zdroj: Shutterstock

Joga, ako zoštíhľovač
Všeobecne patria jogové cvičenia medzi tie, ktoré vám pomôžu získať štíhlu postavu. Vďaka pohybu, ktorý sa zameriava na natiahnutie určitých svalových partií a zároveň posilnenie vnútorného svalového korzetu iných partií, sú výsledným efektom dlhé, štíhle svaly. „Samozrejme, joga tiež predstavuje striedmy jedálniček, vedomý prístup k životu, ako takému a celkovú úpravu životného štýlu, takže iba prevádzaním pozícií to nepôjde. Dalo by sa povedať, že v konečnom dôsledku sú všetky jogy zoštíhľujúce. Na maximalizovanie tohto účinku ale odporúčam tie lekcie, ktoré sú svižnejšie, dynamickejšie,“ vysvetľuje skúsená inštruktorka viacerých druhov jogy, Monika Pálová. Nezanedbateľným faktorom je i to, že joga, ako taká upokojuje. A už len samotný pokoj dokáže dať organizmus človeka do režimu, kedy lepšie zvláda stres i napäté situácie. Práve tie sú totiž mnohokrát priamo, či nepriamo, hlavnou príčinou vašich tukových faldov.

Ashtanga joga
Ashtanga joga predstavuje tisícročnú tradíciu s koreňmi v Indii. Neskôr bola prenesená i do západných krajín, kde si našla svojich priaznivcov. Skladá sa zo štyroch druhov zostáv presne stanovených pozícií, ktoré sa líšia náročnosťou a efektom na telo aj myseľ. Ak sa na tento druh lekcie rozhodnete ísť, nezľaknite sa, keď uvidíte, že si tam každý cvičí niečo iné. Systém ashtanga jogy spočíva v tom, že sa držíte striktného sledu pozícií, ktoré prevádzate podľa vlastných momentálnych možností. Naučíte sa ich a sebe vyhovujúcim tempom ich vykonávate. Vďaka tomu máte možnosť naplno sa ponoriť do jogovej praxe, vidieť svoje napredovanie a ásany dokonale precítiť. Ashtanga joga je fyzicky náročná, tak sa pripravte na poriadnu makačku.

Joga
Joga
Zdroj: Shutterstock

Power joga
Vychádza z vyššie opísanej Ashtanga jogy, rozdiel je v tom, že Power joga je kreatívna. Pozície nemajú svoj presne stanovený sled, lekcia nie je natoľko striktná a vždy prebieha inak. Má svoju schému, ktorej sa drží, pozície sa ale v určitej miere obmieňajú. Power jogy je toľko druhov, koľko je inštruktorov. Každý ju totiž vedie svojim štýlom, sebe blízkym spôsobom. Môžete sa teda stretnúť s viac výdržovou, naťahovacou, silovou, rýchlou, pomalou Power jogou. Všetky sú správne a všetky povedú k tomu, že vaše telo bude pružnejšie, kvalitnejšie, štíhlejšie.

Vinyasa joga
Môžete sa stretnúť i s názvom Vinyasa Flow joga, Vinyasa Power joga. Očakávajte plynulú jogovú zostavu, kde sa hlavný dôraz kladie na synchronizáciu pohybu so správnym dýchaním. Niekedy vám toto plynutie môže pripomínať jemný jogový tanec. Lekcia bude v svižnom tempe s občasným zastavením sa a dôkladným precítením konkrétnej ásany. Už len vďaka samotnému dychu sa poriadne zapotíte. Stavba lekcie je vyvážená, nájdete v nej predýchanie, úvodné upokojenie, silu, dynamiku, natiahnutie i záverečnú relaxáciu.

Joga
Joga
Zdroj: Shutterstock

Bikram joga
Môžete sa s ňou tiež stretnúť pod názvom Horúca joga. A pri jej prevádzaní vám bude skutočne horúco. Ide o program, ktorý sa cvičí pri 42 stupňoch celzia v stabilnom slede 26 pozícií z hatha jogy. Trvá 90 minút a obsahuje i dve dychové cvičenia. Teplo je pri cvičení jogy veľmi priaznivý faktor, pretože odbúrava rôzne stuhnutia. Tiež sa postará o spálenie prebytočných tukových zásob.

Kardio joga a spol.
„Ako vieme, joga sa už niekoľko rokov teší veľkej popularite. Preto sa môžeme často stretnúť s tým, že za účelom zatraktívnenia a pritiahnutia väčšieho počtu klientov vznikajú rôzne až absurdné názvy jogových lekcií. Niektoré sa držia jogových princípov a dalo by sa povedať, že sú „správne“. Žiaľ, nájdu sa aj také, ktoré majú s jogou spoločný iba názov,“ objasňuje obvyklú ponuku Monika. Ak sa teda dopočujete o box, či dance joge buďte vo svojich očakávaniach veľmi striedmi. Pomenovania typu kardio joga, workout joga, fat burner joga a podobne budú pravdepodobne určitou odrodou vyššie opísaných jogových lekcií a záleží vždy na konkrétnom inštruktorovi, či ich vedie zdravotne nezávadným a fyziologicky správnym spôsobom.  

#WANDASK