Silovú pozíciu Bojovníka III môžeme modifikovať mnohými spôsobmi – jednoduchšími aj náročnejšími. Dnes si predstavíme jeho rovnovážne prevedenie prostredníctvom Balančnej palice, ktoré vyžaduje zapojenie svalstva celej dĺžky aj hĺbky tela.

Pozícia dieťa
Ak sa joge venujete, o tejto pozícií ste už určite počuli. Ide o jednu zo základých pozícií, ktorá napomáha k príjemnému relaxu a uvoľňuje bolesť v oblasti chrbta.
Zdroj: Shutterstock

Zapojte vedomie, skoncentrujte sa, vzlietnite do výšok

S ásanou sa môžeme stretnúť pod viacerými názvami. Okrem Balančnej palice je známa aj pod menom Balančný Bojovník III, Váha, prípadne Jednonohá pozícia. Spoločným znakom je fakt, že telo v nej vytvára písmeno T, kedy sa trup, ruky a zdvihnutá noha nachádzajú rovnobežne so zemou. Jej úspešné zvládnutie vyžaduje spoluprácu tela, ako jedného celku a tiež aktívne zapojenie sily svojej koncentrácie. Vedomie je tu na prvom mieste.

„Balančná palica vám krásne posilní svalstvo pozdĺž celej dĺžky tela a spevnenie sa taktiež deje i do hĺbky. Bez výrazného zapojenia svojho jadra by ste sa len veľmi ťažko v pozícii udržali. Pracuje chrbtové svalstvo, stojná i zdvihnutá noha, ako i paže. Každá partia tela si v ásane odvádza svoju nezastupiteľnú funkciu, čo vedie k celkovému posilneniu všetkých častí,“ vysvetľuje komplexnosť pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Praktizovaním sa zlepšuje stabilita, sila nielen centra tela, schopnosť sústredenia. Chrbát napreduje vo svojej flexibilite aj stabilite. Sila celého trupu je tu veľmi dôležitá, nakoľko telo sa výrazne rozpína do dĺžky od chrbta dozadu za zdvihnutou nohou a dopredu za pažami a hlavou. Zdokonaľovaním, doťahovaním pozície sa sila pnutia za perifériami zväčšuje, čo vedie k ešte intenzívnejšiemu posilneniu. Paradoxne sa vtedy u praktizujúceho dostaví pocit obrovskej ľahkosti i radosti.

„Popri všetkých týchto fyzických benefitoch vám ásana pomôže zlepšiť pamäť, schopnosť plnej koncentrácie a popri tom rozprúdi energiu. Zároveň upokojí myseľ a odbúra nahromadené napätie,“ dodáva Monika. Stimuluje siedmu, korunnú čakru, tzv. vyššie vedomie.

Sídli na vrchole našej hlavy a spojením s energiou celého vesmíru nám pomáha dosiahnuť naše vyššie JA. Jednoduchšie pochopenie tohto diania sa dá vysvetliť tým, že sa dostávame za hranice našich osobných záujmov, zbavujeme sa materiálnych fixácií a zmyslu pre ego. Výsledkom bude jedinečné naplnenie vnútorným pokojom, mierom, radosťou.