Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia KÔŇ so sebou prináša veľa pozitív (+ VIDEO)

joga - kôň
ZDROJ: Shutterstock

Množstvo pozícií v joge nesie svoj názov po zvieratách. Pri niektorých je podobizeň zjavná, pri iných treba v hľadaní spojitosti medzi konkrétnym zvieraťom a postavením tela pátrať po hlbších súvislostiach. Týka sa to i pozícii koňa, respektíve konskej tváre.

joga
Zdroj: Shutterstock

Ohybnosť i pokora
Kôň je krásne a vznešené zviera, ktoré vyvoláva obdiv, ale i rešpekt. Tieto vlastnosti môžeme tiež nájsť v pozícii koňa. Tá sa vyskytuje v niekoľkých variantoch, prevádzať sa môže v stoji, v kľaku, vo vzpriamení, predklone, či rotácii. „Spoločnou črtou všetkých druhov ásany koňa je, že patrí medzi náročnejšie jogové pozície. Dostať sa do nich bude, preto, vyžadovať určitú dávku postupnosti a trpezlivosti.

Nechcite od svojho tela, aby pozíciu zvládlo pri zoznamovaní sa s jogu. Vyžaduje totiž istú ohybnosť v bedrových i kolenných kĺboch a tiež flexibilitu svalstva, čo predstavuje dlhodobú prácu s telom,“ upozorňuje na nevyhnutnosť vnímania možností vlastného tela Monika Pálová, inštruktorka Power jogy a Vinyasa jogy. Na pozíciu koňa teda musíte byť pripravení.

Prináša so sebou množstvo pozitív. Zlepší cirkuláciu krvi v organizme, zvýši flexibilitu hornej i dolnej časti tela, odolnosť kostrovej sústavy dolnej časti tela a vyrovná drobné asymetrie v bedrových kĺboch, ako i dolných končatinách. Nakoľko sa radí medzi balančné pozície, zaslúži sa i o budovanie rovnováhy. Postoj dole hlavou bude viesť k odbúraniu napätia, lepšiemu prekrveniu mozgu a k celkovej psychickej rovnováhe.

Vatayanásana  
Spomedzi početných spôsobov prevedenia pozície koňa vyberáme ásanu v stoji s predklonom. Najlepšie je sa do nej dostať z pozície hory, stromu alebo niektorej balančnej pozície na jednej nohe.

„Potrebné je upozorniť, že kedykoľvek budete cítiť, že je dané postavenie tela na vás už priveľa, zastavte sa v tom alebo sa vráťte o stupeň späť, čiže do prevedenia pozície, ktoré bolo ešte v pohode. Nikdy nechoďte do variácií cez bolesť, ignorácia vnímania potrieb vášho tela by sa vám mohla vypomstiť,“ podotýka inštruktorka. Všetko je to o postupovaní krok po krôčiku.

Začnite cvičiť jogu, ktorú skombinujete s pravidelnou meditáciou.
Zdroj: Shutterstock

Prevedenie: Zakotvite pravé chodidlo celou plochou do zeme, zdvihnite ľavú nohu a vyložte si členok na stehno stojnej nohy. Snažte sa čo najviac otvoriť pokrčené koleno, boky však nechajte nasmerované vpred. Ruky môžete predpažiť alebo ich spojiť do pozície modlitby.

Pomaly krčte stojnú nohu a klesajte panvou dole. Súčasne zdvíhajte hrudník nahor a držte aktívny stred tela. Zotrvajte pár dychov a následne spúšťajte ruky nadol, končekmi prstov sa dotknite zeme, prípadne použite jogovú pomôcku blok. Súčasne s týmto pohybom je potrebné dopínať stojnú nohu, nezamknite ju však v kolennom kĺbe.

Na dotiahnutie pozície skúste s nádychom vytiahnuť sedacie kosti vysoko nahor a s výdychom pomaly priťahujte brucho, hrudník, hlavu bližšie k stojnej nohe. Zotrvajte niekoľko hlbokých dychov a potom pomaly zdvihnite trup naspäť do polovičného sedu a následne do stoja. Nohy vymeňte a rovnakým spôsobom preveďte i na druhú stranu.

ÁNO

· štvorbodové ukotvenie stojného chodidla
· aktívny stred tela
· uvoľnené ramená
· rovné postavenie panvy
· vyťahovanie kostrče nahor (v hlbokom predklone)
· prehĺbený dych
· pomalé a vnímavé napredovanie v pozícii

NIE

· zdvíhanie vnútornej/vonkajšej hrany stojného chodidla od zeme
· prehýbanie sa v drieku, vysúvanie spodných rebier vpred
· vyťahovanie ramien k ušiam
· vytáčanie panvy do strán, prípadne jej vyšikmenie
· padanie do ramien (v hlbokom predklone)
· prepínanie stojného kolena
· absencia dychu, jeho zadržiavanie, prerušovanie
· prevádzanie náročnejšieho variantu pozície, ak nezvládate jednoduchší

#WANDASK