Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia KRÁĽOVSKÝ HOLUB (+ VIDEO)

joga
ZDROJ: Pixabay

V jogovej praxi je otváranie bedier veľmi častou až nevyhnutnou rutinou. Niet divu, keďže od stuhnutia v oblasti bokov sa odvíja množstvo fyzických problémov. Bedrá tiež nesú naše celkové napätie a aj to si zaslúži pravidelné uvoľňovanie. Dnes si predstavíme pokročilejší variant pozície holuba – holubieho kráľa.

Kúpte si jogamatku, je to hygienickejšie.
Zdroj: Shutterstock

Roztvorte sa

Už vieme, že pozícia holuba, ako taká, teda so všetkými svojimi variáciami má množstvo blahodarných účinkov na naše fyzično i psychiku. „Komplexne uvoľňuje bedrá a vo variante kráľovského holuba otvára celú prednú stranu tela, vrátane hrudníka, ramien i brušnej oblasti,“ vysvetľuje fyzický efekt pozície Monika Pálová, inštruktorka Vinyasa a Power jogy.

Otváraním hrudnej oblasti, sprostredkujeme viac priestoru pľúcam, srdcu i štítnej žľaze, čo sa pričiní o lepšie okysličenie krvi a podporu činnosti štítnej žľazy. Holub, aj so svojimi obmenami, dáva tiež nový rozmer nášmu bytiu a púšťa von emócie.

„Postavenie tela v pozícii kráľovského holuba už na prvý pohľad vyslovene vyjadruje, že praktizujúci sa otvára svetu vo svojej plnej podstate,“ uzatvára inštruktorka. Je to však zároveň pomerne náročná pozícia, na techniku prevedenia i balans, takže by sme sa v nej mali posúvať obzvlášť pozorne a vnímavo.

#WANDASK