Zo stoja prejdite s výdychom do hlbokého predklonu. Dlane rúk posuňte vpred, aby telo vytváralo akoby strechu. Vystrite paže i nohy a pomaly tlačte trup smerom k stehnám. Upokojíte celú myseľ a bojujete proti únave.
Zdroj: Shutterstock

Viparita karani

Pozícia je akýmsi miernejším, nižším variantom úplnej sviece. Väčšina jogových odborníkov ju dokonca odporúča i v období menštruácie i tehotenstva. Nakoľko sa jedná o upokojujúcu ásanu, prevádza sa obvykle v závere jogovej lekcii, tesne pred relaxáciou.

Prevedenie: Položte sa do ľahu na chrbát, pohodlne umiestnite ramená i hlavu, bradu mierne zasuňte dnu. Obe nohy zdvihnite nad seba a lakte položte po stranách trupu. Začnite nohy aj zadok dvíhať vyššie a najspodnejšiu časť chrbta si podoprite dlaňami. Následne dotiahnite nohy kolmo na zem.

Ak vám tento variant spôsobuje príliš veľkú záťaž a necítite sa v ňom komfortne, podložte si zadok jogovým blokom alebo použite vankúš. Pokiaľ to stále nie je ono, preveďte jednoduchšiu verziu, kedy budú nohy opreté o stenu. V pozícii vždy zotrvajte dlhšie, minimálne 15 prehĺbených dychov.