Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia MOTÝĽ, ktorá vo vás vyvolá pocit šťastia (+ VIDEO)

Yoga classes
ZDROJ: yulkapopkova

V joge je veľa pozícii, ktoré vám vyslovene ulahodia. Dokážete sa v nich cítiť tak príjemne, že zostať vo výdrži počas niekoľkých nádychov a výdychov je lahôdkou. Pre veľa praktikujúcich je takou ásanou motýľ.

cvicenie, doma, domacnost, domace cvicenie, fitness, priestor
Zdroj: Inti St Clair

Navoďte si pocit šťastia
„Pozícia motýľa je skutočne radostná. Veď predstavte si samotného motýľa. Lieta po svete, máva rezko krídlami, užíva si kvety aj celý okolitý svet. Jeho radosť zo života je zjavná a rovnako sa budete cítiť i vy. K jeho účinkom patrí totiž odstránenie únavy a navodenie pocitu šťastia,“ ospevuje pozíciu Monika Pálová, inštruktorka Vinyasa a Power jogy.

Motýľ symbolizuje rozkvet, keďže do svojej krásnej podoby sa dostáva cez nie veľmi peknú húsenicu. Svojim prechodom k vyššiemu stupňu bytia si navodzuje nový stav vedomia a k identickému postupu navádza i vás.

Každý z nás má vždy možnosť zobrať život do vlastných rúk, stať sa v istom zmysle krajším a slobodnejším. Ásana vedie k upokojeniu, dáva pocit bezpečia a istoty.

„Po fyzickej stránke je hlavný efekt pozície motýľa otvorenie bedier. Uvoľňuje a veľmi efektívne naťahuje vnútornú stranu stehien, roztvára panvu. Ak pridáte predklon trupu, natiahne sa i chrbát,“ pokračuje inštruktorka.

Cropped shot of a young woman practicing yoga at home
Zdroj: PeopleImages

Titali ásana
Do pozície motýľa sa dostávame z akéhokoľvek sedu. Častý je i prechod z jogového drepu, ktorý vás na pozíciu predpripraví.

Prevedenie: V sede spojte vonkajšiu hranu chodidiel a vnútornú nechajte mierne roztvorenú. Prepleťte si prsty a obchyťte špičky. Napriamte trup a začnite kmitať nohami. Pohyb je rezký, ale kontrolovaný. Vždy prvotne vnímajte limity svojho tela. Po chvíľke kmitavý pohyb zastavte a kolená nechajte zatiahnuté dole. Nepoužívajte na to silu, ale iba vôľu svojho tela. Môžete si pomôcť položením lakťov na vnútornú stranu stehien.

Povytiahnite sa kúsok za temenom hlavy a pomaly ťahajte svoj trup do predklonu. Začnite bruchom, pokračujte hrudníkom a poslednú dotiahnite hlavu. Ramená zostávajú uvoľnené a odtiahnuté od uší. V predklone zostávame niekoľko nádychov, výdychov, minimálne 5. Ak cítime veľkú tuhosť v určitej partii, skúsime dych nasmerovať práve tam.

ÁNO
· vyťahovanie za temenom hlavy
· uvoľnené ramená
· kontrola nad pohybom kolien
· dlhý trup vo vytiahnutí aj predklone
· rovnomerné usadenie na oboch sedacích kostiach
· vnímanie signálov tela/rešpektovanie limitov tela

NIE
· padanie trupu nadol/hrbenie sa
· napäté ramená vytiahnuté k ušiam
· nekontrolované švihanie kolien zhora nadol
· ťahanie iba hlavy do predklonu a následné vyťahovanie ramien nahor
· padanie do jednej zo strán
· zväčšovanie rozsahu pohybu cez bolesť

#WANDASK