Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia ŠIROKÝ HLBOKÝ PREDKLON (+ VIDEO)

joga
ZDROJ: Shutterstock

Existujú jogové pozície, ktoré si zamilujete okamžite a možno ani sami neviete prečo. Široký predklon tiež môže byť jednou z nich. Ukrýva v sebe vynikajúci strečing, účinné posilnenie a má aj bohaté duchovné pozadie.

joga - kôň
Zdroj: Shutterstock

Odožeňte depresiu, prekrvte si mozog

Aby ste pozíciu hlbokého predklonu v širokom stoji rozkročnom vedeli udržať, musíte zapojiť väčšinu svalových partií tela. Preto je považovaná za veľmi komplexnú a prospešnú. Nielen pre telo, ale taktiež pre zdravie i psychiku. „Zadná strana tela sa v ásane strečuje, natiahnutý je teda chrbát, ako i sedacie svalstvo a zadná strana nôh, najmä hamstringy. Krásne sa tu otvárajú bedrá a vnútorné stehná zvyšujú svoju flexibilitu.

Ustáť pozíciu veľmi výrazne pomáha svalstvo lýtok, ktoré sa zároveň strečuje, ale i chodidiel, členkov. Aktivitu vyvíja väčšina svalov, tú najpodstatnejšiu predná strana stehien a stred tela,“ vymenováva početné blahodarné účinky pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Keďže sa v pozícii nachádzame v pomerne extrémnom a veľmi hlbokom predklone, brušné orgány sú masírované a stimulované.

Podporujeme tak činnosť viacerých, najmä pečene, sleziny, žalúdku a napomáhame lepšiemu tráveniu. Široký hlboký predklon je tiež vhodný pri plynatosti a zápche. Pre lymfatický systém je táto poloha tela veľmi ozdravná, napomáha jej správnemu prúdeniu. Aj pre hlavu je vynikajúcou pozíciou. Prekrvuje mozog a tým stimuluje mozgovú činnosť. Odstraňuje stres a napätie, uvoľňuje krk i ramená.         

Z duchovného hľadiska široký hlboký predklon pomáha človeku očisťovať sa od starých, nedoriešených emócii, ktoré sú na úrovni podvedomia. Rieši tiež aktuálny stav jedinca. Stimuluje tri najspodnejšie čakry – koreňovú, sakrálnu, solar plexus. Tie podporujú stabilitu, sebaistotu, akceptáciu. Výborná je v procese stáleho ukotvenia sa v živote, čo predstavuje spolu s predchádzajúcimi faktormi unikátnu kombináciu.

#WANDASK