V jogovej praxi sa môžete stretnúť s mnohými modifikáciami jednotlivých pozícií. Cieľom je poskytnúť vhodnú alternatívu aj pri veľmi tuhom stave, prípadne dať možnosť mierne rozdielneho zaťaženia tela a tým spestriť, ako i zefektívniť vlastnú jogovú prax.

cvičenie
Zdroj: Shutterstock

Roztvorte boky, posilnite dolné končatiny

Zatiaľ čo upavesásana predstavuje hlboký široký, tzv. indický drep, ktorý bol zaužívaný vo forme jedálenského sedu, vysoký široký drep je miernejšou verziou, ale na druhej strane účinnejším posilňovačom dolných končatín.

„Vysoký široký drep sa v jogovej praxi môže zaradiť medzi ásany budujúce silu v stoji a ak je prevádzaný na špičkách, aj medzi balančné pozície. Z fyzického hľadiska ide o postoj, ktorý buduje silu dolných končatín, najmä predných stehenných a lýtkových svalov. Aktívne je i sedacie svalstvo, ako i stred tela,“ opisuje pozíciu Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pre správne prevedenie ásany vysokého drepu je žiadúca aktivita celého tela. Okrem spomínaných partií v nej pracujú aj paže a chrbtové svalstvo. Spevňuje sa okolie kolien, ako i drobné svalstvo na členkoch a chodidlách. Vnútornej i zadnej strane stehien sa dostáva účinnému strečingu. Vďaka aktivite celého tela sa zlepšuje cirkulácia krvi a pozícia pôsobí blahodarne na celý organizmus. Hrudník je krásne roztvorený, telo je odolné a stabilné. Budujete koncentráciu a vnímanie svojho tela. Pozícia nie je príliš náročná, takže je vhodná aj úplných začiatočníkov.