Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia ŠŤASTNÉ DIEŤA (+ VIDEO)

cvičenie
ZDROJ: Shutterstock

Okrem pozícií napodobňujúcich určité zvieratá obsahuje joga aj také, ktoré vychádzajú z pohybových návykov malých detí v období batoľaťa. Sú zväčša veľmi príjemné, pohodlné a uvoľňujúce. Jednou z nich je i ásana šťastného dieťaťa.

Strong sporty woman is doing working out at home and doing plank in front of her laptop
Zdroj: filadendron

Odpútajte sa, rozjarte sa

Keď poviete dieťaťu, aby previedlo ásanu šťastného dieťaťa, pravdepodobne bude skutočne šťastné a pozíciu si bude vyslovene užívať. Urobí ju s ľahkosťou a radosťou. Je to z časti preto, že kĺby detí sú voľnejšie a ich telíčko flexibilnejšie, ale hlavným dôvodom je potešenie, ktoré pozícia so sebou prináša.

„Po fyzickej stránke je poloha šťastného dieťaťa výrazným otváračom bedier. Naťahuje vnútornú stranu stehien a slabiny, strečuje tiež zadnú stranu nôh a efektívne uvoľňuje chrbticu, krížovú kosť a tak často preťažovaný krížovo-bedrový kĺb, známy ako SI. Buduje flexibilitu v bedrových kĺboch a veľmi pozitívne i stimulujúco vplýva aj na tráviaci systém, keďže si vďaka polohe nôh masírujete vnútorné orgány,“ vysvetľuje benefity pozície Monika Pálová, inštruktorka Vinyasa a Power jogy.

Veľmi pozitívne vplýva aj na druhú, sakrálnu čakru, ktorá je centrom zmyselnosti, potešenia, vášne, intimity, sexuality. „Je to akési centrum našich vzťahov, priateľských, rodinných, partnerských. Keď budete často praktizovať šťastné dieťa, budete sa cítiť akceptovaní a presne vedieť, kde patríte. Zlepší sa i dôvera vo vašu intuíciu, otvoríte sa viac ľuďom a svetu, ako takému,“ oboznamuje so spirituálnymi výhodami inštruktorka. Navyše, pozícia sa vám postará o odbúranie negatívnej energie, nervozity, napätia. Je to vlastne prebúdzač dobrej nálady.

#WANDASK