Fitness Návod, ako jogovať: Pozícia VRANA, ktorá si vyžaduje poriadne sústredenie (+ VIDEO)

Relaxačné techniky sa zídu 
Ak neviete, ako na to, aspoň raz do týždňa zájdite na hodinu jogy. Naučí vás, ako sa odbremeniť od ťaživých myšlienok prehlbovaním dýchania a koncentrovaním sa na seba. Na internete môžete okrem toho nájsť mnoho relaxačných videí,napríklad pod heslom mindfulness či ASMR alebo si jednoducho postite príjemnú meditačnú hudbu, len tak si ľahnite na chrbát s rukami popri tele a dýchajte. 
ZDROJ: Shutterstock.com

Sú jogové pozície, ktoré vyvolávajú rešpekt. Pôsobia náročne, čo môže niektorých praktizujúcich motivovať alebo naopak, odrádzať. Vyžadujú silnú koncentráciu, pokojnú myseľ a odvahu čeliť výzvam. Nedajú sa oklamať a preto, ak nie ste na ne fyzicky i mentálne dôkladne pripravení, zradia vás a nebude sa vám v nich dariť.

joga svieca
Zdroj: Shutterstock

Vrana – príležitosť čeliť vlastným slabostiam

A to nielen psychickým, ale i fyzickým. „Okrem plnej miery sústredenia si pozícia vrany vyžaduje aj výdatné zapojenie svalstva jadra tela. Chybou je si myslieť, že je výlučne o pevných rukách, tajomstvo je vo vašom strede. A je to práve váš core, ktorý sa praktizovaním vrany posilňuje najviac. Tonizujú sa tiež povrchové svaly brucha,“ opisuje ásanu vrany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pevnejšie budú tiež ruky po celej svojej dĺžke, od končekov prstov až po ramená, vrátane zápästí, lakťov, ramenných kĺbov. Zapojené sú i svaly chrbta, najmä v hornej a strednej časti, ako aj svalstvo nôh. Buduje sa rovnováha, flexibilita a celková sila. Navyše, stimuluje brušné orgány a črevá, čim napomáha tráveniu.

Na energetickej úrovni je jednou z úloh pozície vrany prepojenie tela a mysle. Ak funguje, máte pocit ľahkosti a udržať rovnováhu na rukách nebude žiaden problém. Zároveň vás núti čeliť situáciám, z ktorých máte strach, čím sa v konečnom dôsledku stávate silnejšími, odvážnejšími. Aktivuje tretiu, solárnu čakru, ktorá je centrom životnej energie. Vrana má tiež veľmi dôležitý vplyv na emocionálny stav mysle.

#WANDASK