Fitness Návod, ako jogovať: Pozície SVIECA a PLUH (+ VIDEO)

joga svieca
ZDROJ: Shutterstock

Ako deti sme ich bežne prevádzali na telesnej výchove a zrejme vôbec netušili, že ide o unikátne jogové pozície s množstvom blahodarných účinkov na naše telo i psychiku. Navyše, poskytujú nezvyčajný pohľad na svet zdola nahor.

cvičenie
Zdroj: Shutterstock

Omladia, prekrvia, stimulujú

Pozície sviečky a pluhu sa zvyknú prevádzať za sebou, nie je to však podmienkou. Majú podobné účinky, najmä čo sa pôsobenia na štítnu žľazu týka. Stimulujú jej funkciu, takže sú veľmi vhodnou ásanou pri problémoch so zníženou činnosťou štítnej žľazy. Celkovo, ak potrebujete nabudiť svoj metabolizmus a túžite schudnúť, mala by byť svieca aj pluh súčasťou vašej jogovej praxe. Sviečka tiež predstavuje výbornú prevenciu a riešenie pri výskyte kŕčových žíl, keďže vďaka nej prúdi krv naspäť smerom k srdcu.

„Pri problémoch s krčnou chrbticou by sa nemali prevádzať, avšak na druhej strane sú výborným prostriedkom na posilnenie a natiahnutie krčnej chrbtice. Blahodarne pôsobia i na celú dĺžku chrbtice, výborne ju prekrvujú, uvoľňujú, spevňujú. Sú výborným strečingom pre oblasť ramien. Stimulácia prebieha aj na úrovni nervovej sústavy, myseľ sa upokojuje, stresové faktory redukujú,“ vysvetľuje niektoré z pozitívnych účinkov inštruktorka Power a Vinyasa jogy, Monika Pálová. Dámy isto ocenia, že poloha tela pri pozíciách vedie k omladzovaniu organizmu. Aj tvár je tu krásne prekrvená. Na duchovnej úrovni je pluh určený na zrod, obnovu, očistu, pochopenie.

#WANDASK