Fitness Návod, ako jogovať: Relaxačná pozícia MŔTVOLA (+ VIDEO)

cvičenie
ZDROJ: Shutterstock

Pôsobí jednoducho, čo sa týka prevedenia po fyzickej i psychickej stránke. Dokonca vyzerá aj veľmi pohodlne a lákavo. Pozícia mŕtvoly je však na lekciách jogy jednou z najťažších, ak ju chceme prevádzať ozaj poctivo.

joga
Zdroj: Shutterstock

Nie je ľah ako ľah

Patrí medzi jednu z najobľúbenejších jogových polôh, pretože telo v nej iba tak spočinie. Ásana mŕtvoly však v sebe skrýva omnoho viac, ako iba obyčajný ľah na chrbte. „Jej účelom je dopriať telu, ako i celému človeku, dokonalý pocit uvoľnenia, pohody a vnútorného pokoja,“ vysvetľuje Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa jogy.

Zvyčajne sa praktizuje na záver jogovej lekcie počas relaxácie/meditácie, môže byť ale taktiež súčasťou úvodného upokojenia a predýchania. Ojedinele sa môže zaradiť aj ako forma uzemnenia, oddychu, koncentrácie kedykoľvek počas lekcie jogy.

„Pozícia rozvíja uvedomovanie si tela a v stave uvoľnenia vedie k zvyšovaniu sústredenia mysle. Za pomerne náročnú sa považuje preto, že vyžaduje plnú prítomnosť praktizujúceho a teda udržanie jeho/jej koncentrácie. A práve tieto faktory bývajú pre mnohých najťažšie na prevedenie,“ dodáva inštruktorka. Ľah na chrbte tiež nie je vždy dokonale pohodlný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. 

#WANDASK