Ak chceme v joge docieliť budovanie sily v stoji v kombinácii s otváraním bedier a tiež efektívnym strečingom, nesmieme vynechať pozíciu Bojovníka II s jeho variáciami. Jednou z nich je ásana lukostrelca.

S power jogou posilnite zadok, stehná, chrbát aj brucho.
Zdroj: Profimedia.sk

Staňte sa odolnejším, získajte vnútorný pokoj

Aj keď sa Bojovník II s úklonom vzad, nazývaný Lukostrelec alebo i Slnečný bojovník, javí, ako pomerne jednoduchá pozícia, nie je tomu celkom tak. „Jeho správne prevedenie so stabilným a zdravým nastavením dolných končatín, ako i trupu vyžaduje zosúladenie niekoľkých dôležitých krokov, ktoré môžu pre začiatočníka, ale i menej pokročilého predstavovať celkom náročnú úlohu.


Úklon, ako taký zvládne každý, otázkou však je, nakoľko efektívne a pre jeho telo bezpečne ho dokáže urobiť,“ vysvetľuje pozadie pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Oplatí sa na nej popracovať, pretože pre telo predstavuje celú radu fyzických, zdravotných i duchovných benefitov.

Po fyzickej stránke je ásana vynikajúcim prostriedkom na posilnenie a zároveň natiahnutie dolných končatín, vrátane tých najdrobnejším svalových vlákien na chodidlách a v okolí kolien. Veľmi účinne otvára bedrá a jednu stranu trupu, čo predstavuje jedinečnú formu uvoľnenia. Druhú stranu, naopak, posilňuje, konkrétne šikmý brušný sval. Zároveň buduje stabilitu a pevné ukotvenie chodidiel.

„Pozícia začína stabilným uzemnením šliap do zeme, spolu s aktiváciou jadra tela je to jej nevyhnutný základ. Bez jeho osvojenia len ťažko dosiahnete komfort a pozitíva, ktoré pozícia ponúka,“ upozorňuje na dôležité faktory inštruktorka. Sila bojovníka vychádza predovšetkým z jeho vnútra – pokojnej a sústredenej mysle. A to je presne to, na čom budete pracovať. Naučíte sa odolávať vonkajším vplyvom a udržať svoje pevné ukotvenie, na podložke i v živote.

Ásana lukostrelca účinne odbúrava pocity napätia a nepokoja. Radí sa tiež medzi účinnú prevenciu pred bolesťami hlavy i nespavosťou. Vďaka úklonu trupu sa stimulujú brušné orgány, čo vedie k lepšiemu tráveniu a tiež zlepšeniu funkcie pečene i obličiek. Aktivácia druhej čakry prináša zvýšenie energie sexuálnych orgánov.