Fitness Návod, ako jogovať: Zostava pre pevné nohy (+ VIDEO)

Okrem drepov vám k dokonalému pozadiu pomôže aj zanožovanie.
ZDROJ: Shutterstock

Joga neznamená iba statické držanie a predýchanie pozícii, môže byť aj celkom dynamická a svižná. Môže byť dokonca spaľujúca kalórie a posilňujúca telo. Stačí si len vybrať ten správny druh. Poďte si prostredníctvom jogovej zostavy posilniť dolné končatiny a získať tak pevné i kvalitné svalstvo nielen nôh.

Yoga classes
Zdroj: yulkapopkova

Sila a stabilita
Vhodnou kombináciou pozícii zameraných na silu nôh môžeme dosiahnuť identický efekt, ako keby sme makali na posilňovacej lekcii a striedali drep s výpadmi. Navyše, jogová silová zostava sa nám postará o dlhé, štíhle svaly, takže strach z príliš nafúknutého svalstva odpadá. Svaly budú pevné na povrchu a aj v hĺbke, čo by sme v posilňovni iba ťažko vedeli docieliť. Chránime si tým kostru a vytvárame odolnejšie telo.

„Prioritne zapájame sedacie, predné i zadné stehenné svalstvo. A keďže joga nikdy nepracuje osobitne iba s určitými svalovými partiami, z kombinácie bude profitovať vlastne celé telo. Navyše, ide o svižný pohyb skĺbený s dychom, vďaka čomu sa neunavíme, ale naopak, si navodíme pocit ľahkosti a radosti a to v tele, ako i mysli,“ prezrádza inštruktorka Power jogy a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová. 

Utkatásana, vírabhadrásana III, vírabhadrásana II
Kombinácia pozícii stoličky, bojovníka 3 a bojovníka 2 je vynikajúcim spôsobom, ako posilniť dolné končatiny. Predchádzať by jej malo zahriatie tela prostredníctvom pozdravu slnka.

Prevedenie: Vychádzame z pozícii hory. S nádychom sa potiahneme do pozície stoličky a s výdychom ju dotiahneme hlbšie. S nádychom odkročíme ľavou nohou vzad do bojovníka 3, s výdychom ho zastabilizujeme potiahnutím panvy nižšie. Vzápätí s ďalším nádychom začneme flow zostavu, kedy sa vytiahneme nohami nahor a súčasne pritiahneme ruky k telu. S výdychom zadným kolenom klesáme tesne nad zem a ruky sa vrátia do spojenia dlaní nad hlavou.

Tento plynulý pohyb nahor a nadol môžeme zopakovať niekoľko krát, 3 až 6 krát ideálne. Následne s nádychom otáčame telo do bojovníka 2, s výdychom panvu dotiahneme hlbšie a pozíciu zastabilizujeme. Aj tu rozprúdime energiu pomocou flow zostavy, kedy sa s nádychom zdvíhame nahor vzpažením rúk a dopnutím predného kolena a s výdychom klesáme naspäť dole do základného bojovníka 2.

#WANDASK