Poznáme to všetci. Niekam prídeme a hneď sa cítime príjemne alebo naopak, okamžite by sme chceli ujsť. Kto je čo i len trošku k sebe vnímavý, je zväčša schopný rozpoznať, že niečo s jeho telom, prípadne priestorom, v ktorom sa nachádza, nie je v poriadku. Pôsobenie pozitívnej i negatívnej energie môžeme ľahko vycítiť, stačí sa vedieť odpútať od všetkých rušivých vonkajších podnetov. Energia pozitívna je fajn a je dobré, ak jej máme v sebe a okolo seba dostatok. Čo však s tou zápornou, ktorá býva taká otravná a rušivá? Najlepšie bude, ak sa jej naučíte zbavovať.

Negatívne energie v živote – zbavte sa ich nadobro!

Negatívne v nás
Aj toho najväčšieho optimistu môže raz zradiť vlastné telo a myseľ. Pokiaľ nás obklopuje pozitívna energia, pôsobí na nás liečivo, všetko je v poriadku a my sa nemáme dôvod obávať, či prepadávať zlej nálade. Horšie je to, keď sa nás „chňapne" energia negatívna. Ak sme zdraví, vyrovnaní, silní, zväčša sa jej dokážeme zbaviť celkom nevedomky. V stave fyzického či psychického oslabenia môže nastať problém, ktorý sa pri neriešení bude stále prehlbovať. Nielenže my začneme byť ufrflaní, pesimistickí, negatívni, chradnúť môže i naše zdravie. Navyše sa dostaneme do začarovaného kruhu, kedy negatívne priťahuje negatívne a my sa zrazu ocitneme na samotnom dne. Nemusí to ale takto tragicky dopadnúť, stačí sa pravidelne očisťovať.

Povrchová negatívna energia
Ide o tú „lepšiu" zápornú energiu v tom zmysle, že sa jej dokážeme ľahšie zbaviť, pretože neprechádza do hĺbky organizmu. Získavame ju bežným pohybom medzi ľuďmi. Najvyššia koncentrácia býva na miestach, ako sú nemocnice, ambulancie, nákupné centrá, hromadné dopravné prostriedky, letiská, ale i open space kancelárie. Medzi veľkým množstvom ľudí ju môže niekto upustiť a nalepí sa práve na vás. Jej prejavy sú zväčša celkom bežné - tlak alebo bolesť hlavy, únava, vyčerpanosť, stuhnutý krk, chrbát, nohy, skrátka všetko povrchové na našom tele. Prídete domov a môžete ju zase odovzdať ostatným členom rodiny. Najväčším magnetom sú, žiaľ, tí najoslabenejší ako deti, domáce zvieratá, chorí. Celkom prirodzene sa jej však môžete striasť aj bežným otieraním o nábytok.

Negatívne energie v živote – zbavte sa ich nadobro!
Vnútorná negatívna energia
Pokiaľ sa dlhodobo pohybujeme v prostredí negatívnej energie a nepraktizujeme žiadnu očistu, môže prebytok tejto energie prechádzať hlbšie. A takejto energie sa už zbavujeme ťažšie, pretože sa často usídli na nejakom našom orgáne. Cítime to ako slabosť alebo drobné zdravotné potiaže, ktoré sa však lekárom nedarí liečiť. Ak aj toto dlhodobo ignorujeme alebo sa uspokojíme s neriešiteľnosťou, vyskytne sa po čase vážnejší problém. Vznikajú z toho rôzne ochorenia, vrátane civilizačných či dedičných chorôb. Dedičná zväčša býva iba naša predispozícia, nie fakt, že chorobu zaručene dostaneme.

Očistné techniky
Najjednoduchším spôsobom, ako sa rýchlo zbaviť negatívnej energie vedome, je sprcha. Očistite celé telo vrátane vlasov. Môžete si zaviesť i svoj osobný očistný rituál v podobe pozitívnej afirmácie, ktorý budete podľa potreby odriekať. Iným spôsobom je pootváranie okien, skríň, zásuviek, dverí, skrátka všetkého, čo by mohlo negatívnu energiu v sebe držať. Táto forma očisty sa prevádza najmä vtedy, keď vám niekto domov stále nosí negatívnu energiu, keď u vás bola nepríjemná návšteva alebo ak ste sa nasťahovali do priestoru, kde cítite záporné vplyvy. Podobnú službu vám urobí zapálenie sviečky, ktorá pôsobí i preventívne. Zbavenie sa zlého môžete tiež vykonať očistou konkrétnym pohybom, ako keby ste sa toho striasli či zo seba zvliekli.

Negatívne energie v živote – zbavte sa ich nadobro!
Vynikajúcim energetickým čističom je soľ. Tá do seba vsaje všetko negatívne. Pokiaľ ňou chcete očistiť priestor, naplňte misky soľou a dajte ich do každého rohu, lebo tam sa obyčajne koncentruje najviac zlej energie. Priestor môžete soľou i posypať alebo poupratovať tak, že soľ rozpustíte vo vode a ňou očistíte podlahy a nábytok. Akúkoľvek soľnú formu zvolíte, nechajte ju nerušene pôsobiť sedem dní a potom sa jej zbavte, aby sa nazbieraná energia neuvoľnila zase späť. Ak sa od negatívneho chcete očistiť vy, urobte si soľný kúpeľ alebo sa morskou soľou vydrhnite.

Na čistenie priestoru je účinná i ryža. Musíte ju ale posýpať po obvode miestnosti v smere hodinových ručičiek začínajúc od vstupných dverí. Obľúbené sú i rituály s dymom. Použiť môžete vonné tyčinky, najefektívnejšie sú tibetské, prípadne i japonské. Kadidlo očistí vás i celý priestor. Najlepšie je z bielej šalvie, proti problémom pôsobí levanduľa, eukalyptus lieči a mäta praje prosperite. Pokiaľ chcete efekt ešte zvýrazniť, odriekajte pri očiste aj očistnú formulku. Po prevedení očisty poriadne vyvetrajte, aby sa všetka negatívna energia dostala z priestoru von.

Čistiť sa môže i zvukom formou zvončekov alebo spievajúcich misiek, mal by to však vykonávať niekto znalý. Veľmi obľúbené je i čistenie kameňmi. Kryštály jemne harmonizujú energiu priestoru a aktívne stimulujú energiu človeka. Ruženin ochraňuje zdravý spánok, pohlcuje elektromagnetický smog. Akvamarín harmonizuje a očisťuje priestor. Z času na čas vyžadujú umytie a nabitie na slnku.

Negatívne energie v živote – zbavte sa ich nadobro!
Iným výborným prostriedkom čistenia seba samého je pobyt v prírode a bezprostredný kontakt so stromami. Musí sa však vykonávať pravidelne a z prejavu vlastnej vôle. Za efektívneho odstraňovača zlej energie na a v človeku, možno považovať i šport, a to najmä ten, čo sa praktizuje v prírode. Prehĺbený dych a rôzne dychové cvičenia sa nemusia používať iba v joge, môžete si z nich spraviť i vašu osobnú formu čistenia. V neposlednom rade sú tu i rôzni terapeuti, ktorí vám môžu pomôcť žiť ľahšie. V tomto prípade však buďte obzvlášť opatrní a vyberajte pozorne. Lebo neprofesionálne prevedenie môže uškodiť.

Je to o vás
Je úplne jedno, ktorý z konkrétnych prostriedkov na očistenie seba či priestoru zvolíte. Podstatné je, aby ste vykonávanému verili a robili ho z vlastného presvedčenia. Pokiaľ vám nič vyššie uvedené nevyhovuje, pokojne si vymyslite váš vlastný rituál očisty a preveďte ten. Lebo o jeho konečnom efekte rozhodujete predovšetkým vy a vaša myseľ.