Stalo sa vám niekedy, že ste sa po rozhovore s človekom cítili maximálne vyčerpaní, unavení a doslova vyšťavení z energie? Pravdepodobne ste sa nechali vtiahnuť do diskusie s negativistickým typom osobnosti, ktorý vás umoril svojím neustálym sťažovaním sa a spochybňovaním všetkého možného. Ak ste zažili túto skúsenosť opakovane, potrebujete si vypracovať akčný plán na odbúranie negatívnej energie. Ponúkame vám niekoľko kľúčových stratégií na efektívne zaobchádzanie s negativistickými ľuďmi.

Otravujú vás negatívni ľudia? 5x ako sa ubrániť ich zlej energii

Strážte si svoje hranice a limity
Znie to smutne, ale niekedy je lepšie držať si niektorých jednotlivcov ďalej od tela. Negativistickí ľudia, ktorí nehľadajú riešenia, iba sa neustále sťažujú, vás môžu zahltiť negatívnou energiou, ktorá z vás vysaje posledné zvyšky síl. Ak sa chcete účinne chrániť pred týmito ľuďmi, vytvorte si hranice, za ktoré ich už jednoducho nepustíte. Predstavte si, že by váš prísediaci fajčil, pričom vy ste nefajčiar. Sedeli by ste celý deň vedľa neho a vdychovali jedovatý dym? Asi nie. Určite by ste sa vzdialili. To isté platí pri „toxických" ľuďoch. Potrebujete byť od nich v dostatočnej vzdialenosti, aby vás ich „dym" neotrávil.

Len ťažko sa v nich vyznáte: 6 znamení, ktoré majú dve tváre

Nenechajte sa vyprovokovať
Prvá bezmyšlienková reakcia na negativistické myšlienky vášho partnera v komunikácii je často výsledkom erupcie vašich emócií. V prípade, že sa necháme viesť emóciami, necháme sa strhnúť okolitým dianím a výsledkom nebýva nič iné ako konflikt. Nereagujte preto hneď. Nechajte si pár sekúnd alebo aj pol minúty na to, aby ste zapojili do reakcie rozum. Ak sa po zásahu negativistického človeka necháte vyprovokovať, sama vpustíte i spustíte negativizmus vo svojom vnútri. Máte právo povedať: „Je to tvoj názor alebo je to tvoje videnie sveta". Rovnako môžete povedať: „Nesúhlasím s tvojím názorom alebo mne sa to zdá ináč" a nemusíte svoj pohľad na vec zdôvodňovať. Pre vašu psychiku i mentálne zdravie je to múdrejšia reakcia, ako sa nechať vmanipulovať do zbytočnej slovnej prestrelky.

Otravujú vás negatívni ľudia? 5x ako sa ubrániť ich zlej energii

Prelaďte v diskusii na ľahšiu tému
Negativistickí ľudia majú svoje obľúbené témy, v ktorých sa doslova radi „bahnia". Pre niektorých je to práca, pre iných manželstvo, politika, zdravie, výchova detí či nedostatok peňazí. Väčšinou platí, že bez ohľadu na to, čo poviete, bude sa ten druhý sťažovať a vyplakávať na všetko, čo s danou témou súvisí. Ak sa ocitnete v podobnej diskusii, musíte si uvedomiť, že negativista má hlboko zakorenené presvedčenia, ktoré ho nútia k jeho negativistickému pohľadu. Nedokáže sa na veci pozrieť z iného uhla pohľadu. Preto s ním pri daných témach vždy znova a znova uviaznete v „bahne". Pre vlastnú ochranu preto zmeňte tému, prejdite na niečo neutrálne, na ľahšiu konverzáciu. Udržujte ju v oblastiach, v ktorých sa vy budete cítiť pozitívne.

Tvoríte pár s týmto znamením? Budete mať dokonalé deti

Zamerajte sa na riešenia, nie na problémy samotné
Negatívni ľudia majú tendenciu tráviť množstvo času nad samotným problémom a nie nad hľadaním jeho riešenia. Prejavovať sa to môže aj tak, že sa neustále sťažujú, všade a na každom hľadajú chyby a sú neustále s niečím nespokojní. Ak nechcete, aby vás stiahli na túto ich vlnovú dĺžku, obráťte pozornosť smerom k riešeniu vzniknutého problému. Oni nechcú vlastne problém ani vyriešiť, pretože by stratili tému. Neskočte im preto na lep. Nereagujte na ich emocionálne prejavy a negativistický slovník. Ukážte im možné riešenie problému a neprehlbujte ich živnú pôdu tým, že ich budete ľutovať.

Rak sa bojí, Býk vyčkáva: Znamenie prezradí, prečo vám stále nezavolal

Nenechajte si nanútiť pocit viny
Ak sa vám podarilo nastaviť si hranice, ak sa nenecháte postupne vtiahnuť do emocionálnych reakcií, musíte očakávať, že sa to negativistickému človeku nebude páčiť. Stráca nad vami moc, a preto na vás zaútočí, obviní vás z nekolegiality a bude sa snažiť vzbudiť vo vás pocity viny. Cítiť sa previnilo v takejto situácii je prirodzené, ale to ešte neznamená, že ste sa naozaj dopustili niečoho, za čo by ste sa mali cítiť vinná. Chrániť seba a neskočiť na lep negativistovi neznamená previnenie. Namiesto toho sa zamerajte na pozitívne stimuly a venujte sa niečomu, čo vás pozitívne naladí. A ak sa dotyčný bude snažiť vždy dookola otvárať tému, ktorú obľubuje, slušne mu povedzte, že táto téma je pre vás už uzavretá a namiesto toho sa ho opýtajte, čo ho dnes potešilo, na čo sa teší a podobne.