Okresať tukové vankúšiky na našom tele a zhodiť zopár kilogramov, zaiste patrí medzi novoročné predsavzatia mnohých z nás. A je všeobecne známym faktom, že ak má byť naše snaženie čo najúčinnejšie, nemal by v našom „chudnúcom" programe chýbať ani pohyb. Ak neviete, aká pohybová aktivita je pre spaľovanie kalórií najlepšia, čítajte ďalej.

Pri akom pohybe spálite najviac kalórií?

Top spaľovače
Nasledujúce hodnoty sú počítané na ženu vážiacu asi 72 kilogramov. A ktoré športy sú teda najlepší ničitelia tukov? Všimnite si, aké postavy majú ľudia, ktorí pravidelne behajú. Zvyčajne sú pekne vyrysovaní a tí skutočne poctiví bežci nemajú na tele azda ani gram tuku navyše. Beh je totiž jedným z najlepších spaľovačov kalórií a je tiež dostupný a nenáročný. Jediné, čo vám treba, sú kvalitné pohodlné topánky a môžete vyraziť. Pri rýchlosti asi 13 km/h spálite za jednu hodinu až okolo 900 - 1000 kalórií. K tejto rýchlosti sa však treba dopracovať postupným vylepšovaním kondície.

Výborným športom na spaľovanie tukov je aj jazda na kolieskových korčuliach, pri ktorej môžete „zničiť" za hodinu asi 800 - 900 kalórií. Medzi ďalšie výborné aktivity na spálenie kalórií možno zaradiť bojové umenia. Hodinka strávená na taek-won-do vás oberie o viac ako 700 kalórií a podobné množstvo spálite aj pri hodinovom skákaní cez švihadlo. Aj behaním do schodov môžete svojmu telu pomôcť vydať okolo 700 - 900 kalórií.

Zoznam najlepších spaľovačov kalórií spomedzi športov musíme tiež doplniť o tenis alebo squash, bicyklovanie či beh na lyžiach. Aj tieto aktivity dokážu krásne ničiť kalórie a teda prispieť k rýchlejšiemu zhadzovaniu nežiaducich kilogramov. Pri všetkých spomenutých aktivitách spálite spravidla viac ako 500 kalórií za jednu hodinu.

Pri akom pohybe spálite najviac kalórií?
Čo si treba uvedomiť?
Hodnoty, ktoré sme uviedli, však nemožno brať za univerzálne a záväzne platiace pre všetky ženy. Na to, koľko kalórií spálite hodinou daného cvičenia alebo športu totiž vplýva hneď viacero faktorov. Jedným z nich je vaša hmotnosť (čím viac vážite, tým viac kalórií spálite za jednu hodinu tej istej aktivity a tým istým tempom než žena vážiaca menej), vaša kondícia a tiež tempo, intenzita alebo náročnosť cvičenia. Iné množstvo kalórií zničíte aj behom po rovinke, a iné množstvo pri behu po členitom a náročnom teréne.

Uvedené hodnoty sú teda skutočne len orientačné. Čoho sa však môžete držať je, že dané pohybové aktivity patria k tým najlepším na spaľovanie kalórií a sú teda výborným prostriedkom na zbavenie sa nežiaducich kilogramov. Určite je ale dôležité vybrať si pohyb, ktorý vám bude vyhovovať a nenútiť sa do niečoho len preto, že pri tom spálite viac energie než pri nejakom inom pohybe.

A na záver ešte pripomeňme, že akýkoľvek pohyb prinesie želané výsledky len vtedy, ako ho vykonávate pravidelne.