Vravíte, že nie ste ranné vtáča? Prečítajte si výhody ranného cvičenia a stavíme sa, že sa ním stanete!

Ranné cvičenie: Prekvapí vás účinkami!

Naštartuje chudnutie
Ranné cvičenie jednoznačne vedie k spaľovaniu kalórií. Okrem toho naštartuje metabolizmus vášho tela, čím spálite viac kalórií aj počas dňa. Takže ak máte nadbytočné tukové vankúšiky, ranné cvičenie je najlepší spôsob, ako s nimi zatočiť. Keďže cvičenie ráno dokáže spáliť problémový tuk, siahnite po 20 minútach rannej aktivity (stacionárny bicykel, plávanie, beh, aerobik,...) a za pár dní uvidíte očakávané výsledky.

Zlepší vašu náladu
Fantastický vplyv má ranné cvičenie aj na náladu človeka. Ranné cvičenie totiž uvoľňuje do tela hormóny šťastia (endorfíny), ktoré vo vás vyvolajú nielen pocit šťastia, ale aj vnútornej rovnováhy, pohody a pozitivizmu. Ak ráno rozhýbete svoje telo, poďakuje sa vám za to aj vaša psychika. Ovládne vás energia, úsmev, eliminujete rannú mrzutosť, čo ocení aj vaše okolie.

Pozitívne ovplyvní vašu schopnosť koncentrovať sa
Máte pocit, že sa nedokážete koncentrovať a sústrediť na riešenie problémov? Utekajú vám myšlienky a zlyháva pamäť? Pravidelné ranné cvičenie vám dopomôže k lepšej koncentrácii počas celého dňa. Vďaka tomu budete deň využívať efektívnejšie a pravdepodobne budete aj vo svojich činnostiach úspešnejší.

Budete si seba viac vážiť
Tým, že ranné cvičenie sa po čase pozitívne prejaví na postave, stúpne aj vaše sebavedomie. Nadobudnete pocit, že dokážete prekonať prekážky, a tým si začnete sami seba viac vážiť, čím vzrastie vaša sebaúcta.

Naštartujete zdravší životný štýl
Vedeli ste o tom, že ľudia, ktorí ráno športujú, snažia sa dodržiavať zásady zdravého životného štýlu aj počas zostávajúceho dňa? Platí to predovšetkým pre oblasť stravovania, pretože jedia zdravšie potraviny, menej si ich kladú na tanier a sledujú výživové hodnoty jednotlivých potravín.

Cvičiť vonku aj pri nízkej teplote? 

Ranné cvičenie: Prekvapí vás účinkami!
Prečo cvičiť ráno a nie večer?
Z jednoduchého dôvodu. Ak cvičíte neskoro večer, môžete mať problém so zaspávaním. Pri cvičení totiž dochádza k hormonálnym zmenám a trvá dve až tri hodiny, kým sa hormóny upokoja a telo sa pripraví na spánok. Aj z tohto dôvodu je lepšie cvičiť ráno.

Konkrétne rady
Odborníci vravia, že na ráno sú najvhodnejšie kardio aktivity alebo silový tréning s vlastnou váhou, respektíve ľahšími činkami. Pri drepoch, klikoch či výpadoch si precvičíte väčšie množstvo svalových skupín. Ak sa neviete rozhodnúť, tréningy striedajte. Aj keď ideálny čas na ranný tréning je 30 až 60 minút, je jasné, že kvôli pracovným povinnostiam je to nereálne. Dobrou správou je, že pozitívne účinky má aj aktivita, ktorá trvá 15 až 20 minút. Nikdy pritom nezabúdajte na úvodný a záverečný strečing. Čo sa týka ranného jedenia, ak sa chystáte na ľahkú aktivitu, pred cvičením nejedzte. Maximálne vypite pohár čistej vody. V prípade, že ste sa rozhodli pre náročnejší tréning, doprajte telu energiu už pred cvičením. Vhodný je banán alebo hrozienka.

Nestíhate cvičiť? Zostava, čo vám nezaberie viac ako 15 minút

Máme pre vás ešte ďalšie výhody
Ak sa rozhodnete pre aktivitu vonku, ráno je väčšinou čerstvejšie a je čistejší vzduch než cez deň, čo pozitívne vplýva na vašu mentálnu pozornosť a ostrejšiu koncentráciu. Z dlhodobejšieho hľadiska ušetríte za rannú kávu, lebo cvičenie vás nakopne lepšie, než liter kávy. Možno si neuvedomujete, ale váš organizmus ráno potrebuje kyslík a nie kofeín.