Psychológovia stále viac veria v liečebné účinky smiechu a dobrej nálady. Smiech stimuluje celé telo, privádza kyslík do krvi a vyvoláva pravý opak stresu. U veselých ľudí, ktorí sa často smejú, sa netvoria nebezpečné stresové hormóny v takej miere ako u úzkostlivých pováh. Radosť zo života môže dokonca zabrániť vzniku rakoviny. Samozrejme že duševný boj s chorobou nemôže a nikdy nesmie nahradiť medicínsku liečbu. Ale chorý sám môže svojim postojom prispieť k svojmu uzdraveniu a podporiť tak prácu lekára.

Smiech lieči, láska uzdravuje

Pozitívny účinok smiechu vedia dokonale využiť a speňažiť tvorcovia reklám a filmári, ale lekári ho niekedy, bohužiaľ, zabúdajú predpisovať. Keď sa sťažujete na bolesť hrudníka alebo hlavy, lekár vám ponúkne tabletky, prípadne doporučí zmeniť životný štýl. Ale keď lieky zlyhajú, pošle vás rovno na operačný stôl. Pritom riešenie môže byť niekedy veľmi jednoduché. Stačí pozitívne myslieť. Liečenie humorom, smiechom a optimizmom má neuveriteľný vplyv na zlepšenie celkového stavu. Dozvedela som sa, že ľudia, ktorí sa s radosťou oddávajú sexu aspoň dvakrát denne, rozhýbu svoj imunitný systém a sú omnoho menej náchylní na prechladnutie.

Psychológovia často hovoria o "D-osobnosti", a to v súvislosti so znížením prirodzenej ochrany organizmu. Taký človek je až štyrikrát náchylnejší na srdečnú príhodu než normálny človek! V podstate ide o nešikovného, úzkostlivého a depresívneho človeka. Príčiny tohoto stavu hľadajme už v detstve, keď je dieťa rodičmi príliš kontrolované, pokiaľ vo výchove prevládajú príkazy a zákazy, prevažujú povinnosti nad právami, chýbajú prejavy citov. Dieťa je potom smutné, má pocity nepochopenia, samoty, krivdy, stiesnenosti. Z toho sa potom môže vyvinúť depresia. Je tiež zaujímavé, že pacienti chorí na rakovinu označovali často atmosféru vo svojej rodine ako "chladničku", v ktorej sa city prejavovali len zriedkavo a nepriamo. Mnohí tiež tvrdili, že necítili, či sú milovaní alebo či niekedy v živote boli niekým milovaní. Často i malá kvapka strachu a nervozity pribúdajúca deň čo deň, týždeň čo týždeň, môže ublížiť srdci.

Iste budete súhlasiť, že pocity beznádeje a bezmocnosti podporujú úmrtnosť a nechuť bojovať s chorobou. Človek vidí na tvárach okolo seba súcit, strach, bolesť alebo smútok, a to v ňom v konečnom dôsledku posilňuje pocit, že mu už nič nepomôže. Naopak človek, ktorý má okolo seba niekoho, kto ho povzbudí, alebo dokáže sám myslieť na niečo pozitívne, tešiť sa na niečo radostné, ten má väčšiu nádej na uzdravenie. A čo potom ten, kto je zamilovaný? Je jednoduché takého človeka spoznať. Žiari šťastím, rozdáva úsmevy, je spokojný. A najviac to spoznáte na starších ľuďoch - vyzerajú hneď mladší.

Keď vám nie je zrovna do smiechu, bežte do kina na komédiu, pozvite svojich priateľov alebo si prečítajte humornú knihu. Vrelo doporučujem autorku Halinu Pawlowskú. Uvidíte, ako sa hneď budete cítiť uvolnenejší, keď sa od srdca zasmejete.

Čo teda robiť, aby ste sa dokázali smiať a boli pre ľudí okolo príťažlivejší?

    Nepreháňajte! Nerobte zlé veci ešte horšími. Vždy sa dá problém vyriešiť alebo hodiť za hlavu.

    Nekreslite si katastrofické scenáre. Čo sa nepodarilo dnes, podarí sa zajtra.

    Nemyslite príliš negatívne! Keď sa niečo stalo raz, nemusí vás to prenasledovať celý život.

    Neignorujte pozitívne veci. Nepodozrievajte osud, že si za dobrú vec vyberie nejakú daň.

    Neberte veci osobne. Pokiaľ vás čašník ignoruje, nemusí to byť kvôli vášmu účesu. Jednoducho nerobí svoju prácu, ako má.

    Vžite sa do myšlienok iných ľudí. Každý má právo na zlé dni.

V krízovej situácii mi vždy smiech pomohol. Je pre mňa veľmi dôležitý. Myslím si, že takmer na každú situáciu sa dá pozerať s humorom. Samozrejme, že sa nedá počítať s tým, že dobrou náladou a smiechom sa vyriešia všetky zdravotné problémy, vyplatí sa ale zapamätať si: Smiech je liek bez negatívnych vedľajších účinkov.