Zvyknete sa pravidelne vážiť? Alebo dokonca každý deň? Máta vás, že sa vám hmotnosť znova o pol kila zvýšila? Viete, kedy je najvhodnejšia doba na váženie a ako často by sme sa mali vážiť?

Vážiť sa či nevážiť?

Určite sa vám stalo, že ste sa postavili na váhu, a jej ručička alebo číselník ukázali hodnoty, ktoré vás veru nepotešili. Po takomto zistení sa cíti človek nespokojný a demoralizovaný, predovšetkým ak sa snaží svoju hmotnosť znížiť a úsilie neprináša očakávané výsledky. Problém možno nie je vo vašej hmotnosti, ale v nesprávnom vážení sa.

Ako sa správne vážiť
Naša hmotnosť počas dňa a noci kolísa. Závisí od toho, čo sme počas dňa zjedli, koľko tekutín sme vypili a či už máme za sebou „veľkú potrebu“. U žien zohráva nemalú úlohu pri hmotnosti aj fáza menštruačného cyklu. Týždeň pred menštruáciou telo zadržiava tekutiny, ktoré vám môžu priniesť nárast hmotnosti o dva až štyri kilogramy.

Na váhe
Správne by ste sa mali vážiť vždy v tú istú dennú dobu, mnohí odborníci odporúčajú hneď ráno. Používajte vždy tú istú váhu, nepremiestňujte ju a berte ohľad aj na to, čo máte pri vážení oblečené. Najvhodnejšie je vážiť sa úplne nahá, vtedy si nemusíte lámať hlavu s tým, že ten ťažký sveter, či džínsy vám pridali navyše nejaké to polkilo.

Záleží nielen na hmotnosti
Pozor, samotné váženie vám nedá presnú predstavu o vašom zdraví, či pokrokoch s chudnutím. Nezabúdajte, že svaly sú ťažšie než tuk, a ak držíte redukčnú diétu a poctivo cvičíte, nemusí byť úbytok tuku na hmotnosti poznať. Aj keď čísla na váhe neklesajú závratne, iste uvidíte zmeny na svojej postave – pevnejšie brucho, stehná, či ramená. Znamená to, že ste na dobrej ceste.

Stav svojho organizmu sledujte aj inými metódami, nechajte si napríklad zmerať percento tuku.

Náš tip:
Nevážte sa príliš často, rozhodne nie denne. Ak sa chcete vážiť pravidelne, tak s týždenným odstupom. Čísla si vždy zaznamenajte, pamäť človeka neraz sklame. Môžete si takto odsledovať svoje pokroky v priebehu dlhšej doby.

V prípade, že vás však váženie príliš deprimuje, skúste sa zamyslieť nad príčinou a snažte sa ju odstrániť. Ak ste však so svojou postavou i hmotnosťou spokojná, postačí vám pravidelné váženie v omnoho dlhších intervaloch.