Veslárske trenažéry nepatria k najlacnejším kúskom domácej posilňovne, ani k najobsadzovanejším strojom vo fitkách. Keď to raz skúsite, hneď aj zistíte prečo.

VIDEO: Pri veslovaní sa spaľuje rýchlo!

Hoci sa veslovanie zdá byť jednoduché, je to skutočne len zdanie. Ide o komplexný pohyb a pri tréningu vyžaduje perfektnú koncentráciu a dobrú koordináciu tela. Odmenou vám ale bude pevné telo, k akému by ste na ekliptickom trenažéri či bežeckom páse tak rýchlo neprišli.

Ako sa k nemu dostať?
Ceny veslárskych trenažérov sa pohybujú o 130 eur až po 1800 a vyššie. Začiatočníkom stačia jednoduchšie „mašiny“, najlepšie však je otestovať si prístroj niekoľkokrát vo fitku a poradiť sa s profesionálnym trénerom, ktorý vám objasní rozdiely vo funkciách a parametroch jednotlivých cenových relácií.

VIDEO: Pri veslovaní sa spaľuje rýchlo!
Začíname
Či už si vyberiete lacnejší model alebo trenažér z vyššej kategórie, princíp tréningu je ten istý. Cvičením simulujete pohyby skutočného veslovania, takže sa hýbete vo vodorovnej línii, vykonávate plynulé zábery a váha vášho tela ostáva na pohyblivej sedačke stroja.

Tajomstvo dobrej techniky
Pretože veslovanie nie je taký prirodzený pohyb ako chôdza či beh, prvé tréningy na stroji vám budú pripadať trochu „cudzo“. Len čo si však na pohyb zvyknete, pokroky na seba nedajú dlho čakať. Tu je niekoľko trikov, aby ste sa na veslárskom trenažéri vedeli hýbať.

Pri zaberaní pádla smerom dolu dvíhate rukoväť stroja nahor. Pri spätnom pohybe zas vyvíjate tlak nadol. Presne, akoby ste dvíhali pádlo z vody.

Počas veslovania je dôležité, aby ste mali vzpriamený chrbát, inak sa rýchlo unavíte a po cvičení vás dostihnú nepríjemné bolesti.

Chodidlá si pri cvičení riadne upevnite do popruhov. Pri záberoch dbajte na to, aby sa vám nedvíhali päty.

Neprepínajte nohy a sledujte si kolená. Tie by mali byť v miernom ohybe. Rovnako sledujte aj zápästia. V žiadnej fáze pohybu by ste ich nemali ohýbať.

Tip: Prvé minúty cvičenia pádlujte len na tretinový výkon, aby ste sa zahriali. Pred a po tréningu nezabudnite na strečing.

Autor. Dharma