Holenie „tam dole“: Je naozaj zdravé?

Holenie „tam dole“: Je naozaj zdravé?
Pri téme, či sa holiť alebo neholiť tam dole sa určite rozdelíme na dva tábory. Niektoré z nás to úplne odmietajú, iné si život bez žiletky nevedia vôbec predstaviť. Prichádzajúce leto nás láka k tomu, aby sme si oblasť bikín „ako tak" upravili, avšak, je holenie naozaj zdravé? Ako to v skutočnosti je zo zdravotného hľadiska nám objasnila pôrodná asistentka pracujúca na gynekologickej ambulancii Barbora Vörösová.

Kedysi vs. dnes
Za čias éry hippies žiletky veľmi nefrčali. Všetko bolo skutočne prirodzené. Dnes dokonca aj holenie podlieha módnym trendom. V 90tych rokoch začala frčať aspoň nejaká úprava v oblasti bikín a postupne sa z chĺpkov uberalo. Estetická úprava tejto oblasti sa určite hodí. Dnes sa nosí väčšinou „úplne do hladka", pásiky aj hrubšie, aj tenšie, zastrihávanie či dokonca vytvárame aj rôzne tvary, ak chcete prekvapiť partnera. Kto si trúfne, môže tiež skúsiť farbenie. „Farbenie by som určite neodporúčala, môže vzniknúť nielen podráždenie pokožky v tejto oblasti a pri neodbornom zásahu i zavedenie infekcie. A zdravotné problémy nám určite nestoja za takúto parádu," varuje na začiatok Barbora.

Už ste o nich počuli? Nohavičky na naše dni

Pozor na infekcie
Infekcia „tam dole" nikoho nepoteší. Preto, ak sa pravidelne holíte, mala by ste si dávať o to väčší pozor. „Niektorí odborníci sú názoru, že holenie zdravé nie je a môže vzniknúť zvýšené riziko prieniku baktérií do pošvy a močového mechúra," vyjadruje sa pôrodná asistentka. Pri porezaní počas holenia môže byť možný prenos infekcie. „Tiež varujem, že v čase akútneho vaginálneho zápalu či hemoroidov neodporúčam holiť si túto oblasť, vtedy je zvýšené riziko infekcie," dodáva odborníčka.

Nebezpečné genitálne bradavice
Zvýšenú ostražitosť by ste mala mať aj pri výskyte genitálnych bradavíc. Genitálne bradavice sú výrastky bielej alebo telovej farby a najčastejšie sa objavujú na vonkajších pohlavných orgánoch, alebo v blízkosti konečníka žien či mužov. „Veľmi nebezpečné sú v tomto aj genitálne bradavice, pretože ak ich žena má a nevie o nich, holením si ich roznáša. Vtedy radšej na holenie zabudnite," vysvetľuje Barbora.

Zarastanie chĺpkov
„Pri holení sa stretávame často s tým, že chĺpky môžu zarastať, čo spôsobí nepríjemné bolesti a podráždenú pokožku. Stáva sa to dosť často. Tiež nezabúdajte na to, že ak sa holíte žiletkou nemala by byť tupá a mali by ste ju používať výlučne na túto oblasť," hovorí odborníčka. Skúsiť môžete aj depilačné krémy, depiláciu alebo pre silnejšie povahy depilačné prúžky.

5 najlepších vecí, ktoré pre seba urobiť počas menštruácie

„Z lekárskeho hľadiska je doporučené pri gynekologických operáciách či pôrodoch byť oholená, a to najmä kvôli výtokom či zápalom krvi. To všetko sa môže na ochlpení zachytávať a v takýchto prípadoch to má nepriaznivý efekt," dodáva na záver pôrodná asistentka.

Autor: Jane


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac