Kto to dotiahol ďalej? Vy alebo hviezda triedy?

Kto to dotiahol ďalej? Vy alebo hviezda triedy?

Tí, ktorých vám mamička dávala za vzor, v živote často prehrávajú. Z triednej hviezdy se stane prostitútka, z jednotkárov obyčajní účtovníci, zatiaľ, čo bývalý trojkár je primárom neurológie. Pani učiteľky sa často mýlia. Talent sa prejaví až v živote a nie na základnej škole. Prečítajte si príbeh Romany!

Nedávno som dostala nepriateľský mail od bývalej spolužiačky Romany (meno som radšej zmenila). Už od mala bola hviezdou triedy a obľúbenkyňou mnohých učiteľov. Mávala samé jednotky, bola hovorkyňa triedy a jej otecko sponzoroval náš vzdelávací ústav niekoľkými vedrami farby, za ktoré vtedy zožal nemiestny rešpekt vedenia školy. Romanka si behom puberty zvykla na to, že je proste najlepšia a ani sa o to nemusí nijak zvlášť snažiť. Keď sa jej niečo v škole nevydarilo, učitelia zo zvyku prižmúrili tu jedno očko, niekedy i dve, a jednotka na vysvedčení bola aj tak. Nadšení učitelia a mamičky menej úspešných detí prorokovali Romanke skvelú budúcnosť. Dostane sa na ten najlukratívnejší odbor na univerzite, kde bude pochopiteľne vynikať, po štúdiách bude mať skvelú prácu, o ktorej sa ostatným bude tak akurát snívať, vydá sa za charakterného boháča, porodí geniálneho jedináčika a bude žiť šťastne až do smrti, amen.

Lenže o živote a životnom šťastí nerozhodujú len zbožné priania a učitelia základných a stredných škôl, a tak sa stalo, že Romanka sa nedostala na vysnenú medicínu ani na žiadny lukratívny odbor a namiesto lovenia charakterného boháča trávi mladosť v zastaralom študijnom laboratóriu, kde nikdy nechcela byť, a premýšľa o tom, že keď doštuduje, bude mať tridsať, bude platovo ohodnotená rovnako ako pokladníčka v supermarkete a žiadna sláva sa konať nebude. Toto všetko mi vyčítala, ako by som mohla za to, že nezvládla nástup do života.

Mail, ktorým mi odpovedala na obvyklé "Nevideli sme sa roky, ako žiješ?", bol plný nedopísaných výčitiek, narážok, horkosti a závisti. Romanka sa z pohodárky, ktorej všetko vychádzalo, premenila na zahorknutú ženskú, v ktorej by málokto tušil bývalú školskú hviezdu. Pani učiteľka už oko asi neprižmúri a mamička ju nedovedie k vysnenému životu, Romana je stratená.

Žiadny drastický záber z televíznych novín ma nezasiahol ako táto skutočnosť. Jedna z istôt môjho dospievania, úžasná Romana, prehrala svoj vysnený svet. Ešte študuje, ale už jej je jasné, ako sama písala, že sen sa nesplní. Ja jej situáciu vraj nemôžem pochopiť, pretože ona je, ako niekoľkokrát zdôrazňovala, budúca vedkyňa. V skutočnosti pomocná laborantka, povolanie ako každé iné, bez diamantového lesku. Je mi jej ľúto. Rovnako ako hviezdneho jednotkára Tomáša, ktorý už od piatej triedy chcel byť bankárom a inžinierom ekonómie a teraz predáva noviny.

Vypozorovala som, že ľudia majú tendenciu k tomu, aby sa s niekým neustále porovnávali. Touto vtipnou vlastnosťou sa môže "pochváliť" hlavne ženské pokolenie. Všetko iste vypláva na povrch na výročnom stretnutí vášho maturitného ročníka, tešte sa. V prípade, že sa na zraz nedostavíte, vaše mailová schránka možná dostane prírastok: pyšný mail (v prípade, že samy na tom nie ste najlepšie) alebo nepriateľský, závistlivý mail (pokiaľ ste to dotiahli ďalej než vyhasnutá hviezda triedy). Ľudská nátura sa vždy prejaví... Záleží len na tom, na akej strane spektra ste vy. Naozaj sme dravci a ozývajú sa v nás zákony prírody: Silnejšie zviera zožerie slabšie. Aspoň symbolicky.

Autor: Kristýna


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac