Nielen šteniatka a mačiatka organizujú preteky v roztomilosti. Aj mláďatá divokých zvierat trhajú rekordy sledovanosti.

Počas mája budete môcť na stanici Spektrum sledovať minisériu Mláďatá, prvé mesiace a prvé kroky horskej gorily, sloníčaťa a polárnej líšky. Ako vedia, kto je nepriateľ, ako sa vyznajú v hlbokom pralese? Svet divokých mláďat je fascinujúci, vybrali sme len pár zaujímavostí.

 1. 22 mesiacov čaká maličký slon, než uzrie svetlo sveta. A na svoje prekvapenie má na tvári niečo neobyčajné. Áno, presne tak, sloníčatá netušia, na čo im slúži chobot, zakopávajú oňho a kým sa naučia chobotom napiť, vypustia veľa bubliniek. Jedna vec je im ale hneď jasná: chobot je skvelý cumlík!
 2. Koaly sú vačkovce, takže sa rodia extrémne nevyvinuté. Slepé, hluché, o veľkosti fazuľky, rýchlo prelezú k mamičke do vaku. Zostanú tam pol roka a ďalší pol rok sa pevne držia maminho chrbta. Do vaku chodia len jesť a spať.
 3. Prasatá sú extrémne inteligentné zvieratá, hovorí sa, že sú múdrejšie ako psy. Vedci tvrdia, že v dvoch týždňoch prasiatka dokážu rozpoznať hlas svojej matky. A tiež tvrdia, že mamičky svojim prasiatkam spievajú uspávanky.
 4. Taká panda môže vážiť až 136 kg a vysoká môže byť až 1,5 metra. Ale mláďatá sa rodia skutočne miniatúrne – malé pandy vážia pri narodení len 100 gramov. A mamička ich prvý mesiac skutočne bedlivo stráži – necháva ich ležať len na sebe a prikrýva ich tlapou alebo hlavou.
 5. Zimný spánok sa nedá oklamať, potvrdí desať medveďov z desiatich. Počas hibernácie sa ich srdcová frekvencia zníži na minimum, prestanú jesť, piť a tráviť. A to dokonca aj tehotné. Mláďatá medveďov hnedých sa rodia v novembri a decembri, medvedice sa prebudia len na nevyhnutne potrebnú dobu pôrodu. Mláďatá sa teda koja sami, pokým sa na jar celá rodinka šťastne neprebudí.
 6. Nosorožce sú chodiacim tankom s obrovským razidlom vpredu. Našťastie pre nosorožie mamičky im tento roh rastie až po narodení. Na svet prichádzajú ako roztomilé zavalité vráskavé poníky a trvá zhruba päť mesiacov, kým sa im začne vytvárať strach budiaca ozdoba.
 7. Aj mamy ježkov majú šťastie. Malí ježkovia sa rodia s jemnou ružovou kožou. Už sú na nej ale značné hrbolčeky so základmi ostňov. Už po pár hodinách sa vykľujú prvé, ešte nebadateľné pichliače. Po niekoľkých dňoch ich nahradia druhé, väčšie a tmavšie, a postupne sa pridá aj typické pruhovanie. Až o niekoľko mesiacov dostanú ježkovia teenageri „dospelé“ pichliače.
 8. Rovnako ako ľudia, aj psy majú zo začiatku mliečne zuby, ktorých je podstatne menej než tých stálych. Šteňatá majú 28 zubov, ale v dospelosti ich bude 42.
 9. Plesknutie po zadočku v pôrodnici? To žirafy sa rodia s poriadnou ranou. Žirafy rodia v stoji, takže mláďatko padá zo 180 cm. A nestráca čas, už do pol hodiny sa malá žirafka postaví na vlastné a skúša – rozkošne nemotorne - prvé krôčiky.
 10. Veľa rodičov v nebezpečenstve svoje mláďa opustí alebo dokonca zožerie. Ak veverička narazí na opustené veveričie mláďa, adoptuje si ho a vychová ako svoje vlastné.
 11. Máte chuť vyhodiť váhu z okna, keď ráno ukáže o kilo viac? Malý vráskavec obrovský priberie za jediný deň viac než 100 kg! Mláďatá najväčších zvierat na svete priberajú až 4,5 kg za hodinu.
 12. Nechajte sa ohromiť mláďatami na TV Spektrum v minisérii Mláďatá – prvé mesiace, prvé roky. Sledujte v sobotu 26. júna od 10:05 na TV Spektrum.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: AMC Networks International

Mláďatá - prvé mesiace, prvé kroky

06.27. 07.03-04. 10:05 hodín
Typické spôsoby správania. Dojemné príbehy. Vedecké poznatky. Prvé mesiace a prvé rozkukávanie... Tento seriál sleduje šesť zvieracích mláďat v prvých dvanástich mesiacoch ich života v divočine, plných objavov a dobrodružstiev. Mláďa horskej gorily sa čím ďalej tým lepšie orientuje v labyrinte hustého lesa. Sloníča sa naučí, aký je rozdiel medzi priateľom a nepriateľom. Veľa mláďat polárnej líšky zápasí s prostredím, aby sa v ňom každé samostatne naučilo žiť a prežiť. A to ešte skôr, než nastane krutá zima. Vďaka záberom natočeným z minimálnej, takmer intímnej vzdialenosti vrhá tento seriál nové svetlo na svet mláďat, svoriek a iných zvieracích skupín, ako aj na rozličné nové situácie, pred ktoré ich už len svojou existenciou stavia človek.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: AMC Networks International

O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je súčasťou AMC Networks International, jednou z popredných medzinárodných spoločností na poli televízneho vysielania a distribúcie tematických televíznych staníc sústreďujúcich sa na strednú a východnú Európu. Súčasne je AMCNI – Central and Northern Europe portfólio ponúka televíznej stanice v štyroch žánroch: športové: Sport1, Sport2, SportM, detské: Minimax, JimJam; zábavno-vzdelávacie: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film+. Obsah tematických staníc je vytváraný pre miestnych divákov, jazykové verzie a trhy. Je dostupný v celej rade platforiem vrátane HD služieb na vyžiadanie a verzie pre mobilné telefóny.

AMC Networks International (AMCNI) je globálna divízia AMC Networks a dodávateľom uznávaných zábavných relácií pre predplatiteľov vo viac než 140 krajinách a územiach v Afrike, Ázii, Európe a Latinskej Amerike. AMCNI zahŕňa ako globálne značky SundanceTV a MGM Channel, tak populárne kanály s lokálnym významom a rôznorodým žánrovým zameraním. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com/amcni.

O spoločnosti AMC Networks:

Spoločnosť AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) sa už viac ako 30 rokov venuje produkcii kvalitných filmov a relácií, vlastní a prevádzkuje niekoľko populárnych a oceňovaných značiek v oblasti platenej káblovej televízie. AMC, IFC, SundanceTV, WE tv, a IFC Films produkujú relácie, ktoré sú výrazné, zaujímavé, kultúrne relevantné a oslovujúce divákov naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Spoločnosť tiež prevádzkuje globálnu divíziu, AMC Networks International. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com.