Aj keď stále nie je jasné, ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na odevoch, odborníci odporúčajú praniu odevov a iného textilu venovať zvýšenú pozornosť. Opatrnosť je obzvlášť dôležitá u tých, ktorých toto ochorenie postihlo, ako aj u ľudí, ktorí prišli alebo v domácnosti prichádzajú do kontaktu s infikovanou osobou.

Má to svoj dôvod, význam aj zmysel, pretože infikovanie čoraz viac zmutovaným a odolnejším vírusom nemusí prebiehať len pri osobnom kontakte s infikovanou osobou, ale aj predmetmi, ktoré používala alebo sa nachádzali v jej okolí.

Aj na tieto prípady tu ale našťastie máme zariadenie, vďaka ktorému sa môžete vyhnúť ohrozeniu zdravia dezinfekciou odevov vo forme jednoduchého prania. Moderné práčky so sušičkou sú na tieto prípady a situácie ako stvorené.

Prečo je dezinfekcia oblečenia tak dôležitá?

V súvislosti s prebiehajúcou pandémiou zdôrazňujú dôležitosť fyzického dištancovania, umývania rúk a dezinfekcie každodenných vecí zdravotnícke organizácie na celom svete. Nemali by sme ale zabúdať, že k takýmto každodenným veciam patrí aj naše oblečenie, ktoré si po kontakte s infikovanou osobou vyžaduje rovnako precízne vyčistenie, s ktorým vám najlepšie pomôže kvalitná a funkciami nabitá práčka.

Ako vydenzifikovať a vyčistiť oblečenie v práčke?

Napriek tomu, že sa vírus šíri z človeka na človeka nepriamym a priamym kontaktom s respiračnými kvapôčkami, preventívne opatrenia, ako napríklad fyzické dištancovanie, umiestnenie do karantény a samostatné izolovanie, môžu pomôcť znížiť riziko priameho prenosu tiež.

Tieto kvapôčky však môžu spadnúť na rôzne predmety a povrchy. SARS-CoV-2 potom môže vstúpiť do tela zdravého človeka, ak sa týchto povrchov dotkne a prenesie si nevedomky vírus na tvár, do očí, nosa alebo úst.

Správne dodržiavanie protokolov o hygiene a dezinfekcii rúk doma i na verejnosti môže preto pomôcť znížiť riziko nepriameho prenosu. Rovnako vám v tom určite pomôže aj častejšie pranie odevov v modernej práčke.

Pod parou

Nová práčka dnes disponuje mnohými funkciami a technológiami, ktoré čistia bielizeň šetrne a rýchlo. Jednou z tých, ktoré sa v tomto prípade oplatí spomenúť je funkcia Steam. Horúca para je k oblečeniu šetrná, eliminuje tvorbu záhybov, takže nemusíte nič žehliť. No oveľa dôležitejšie je, že zabíja až 99,9 % baktérií a alergénov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com

A pokiaľ to skombinujete s účinnými detergentmi v kvalitných pracích prostriedkoch, výsledok dezinfekcie a čistenia odevov bude viac než uspokojivý a vaša domácnosť zbavená všetkých baktérií a vírusov. Tak na to myslite a v čistom prostredí bývajte.