Manžel ma nemilosrdne podviedol: 5 vecí, ktoré ma táto skúsenosť naučila

Manžel ma nemilosrdne podviedol: 5 vecí, ktoré ma táto skúsenosť naučila
Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Nikdy som si nevedela predstaviť, ako by som zvládla niečo také ako nevera. Čuduj sa svete, zvládla som ju. Spočiatku to nebolo vôbec jednoduché, pretože som sa „kŕmila" neefektívnymi presvedčeniami. Terapia mi však otvorila oči. Začala som vďaka nej vidieť veci z iného uhla pohľadu a naučila som sa byť sebavedomejšia. Chcem vám preto povedať o piatich krokoch, ktoré mi pomohli prekonať jednu z najťažších situácií v mojom živote...

Neobviňovať seba
Keď som bola konfrontovaná s manželovou neverou, ako prvé mi napadlo, že za to celé môžem ja. Podviedol ma manžel, tak je to v prvom rade moja chyba. Sama si za to môžem, asi som mu nedala, čo potreboval, a preto mal právo hľadať šťastie u inej ženy. Obviňovala som sa a hľadala, kde som urobila chybu. Až počas terapií som pochopila, že nenesiem vinu za jeho rozhodnutie byť neverný. Bolo to jeho jednostranné rozhodnutie, ktoré urobil. Bola to voľba, ktorú urobil bez môjho súhlasu. Najprv som si myslela, že ma podviedol, lebo sme si neboli rovnocenní. Ale pochopila som, že podvádzanie nemá nič spoločné so vzhľadom, peniazmi, ani vzdelaním. Je to otázka nastavenia hraníc, ktoré sa on rozhodol prekročiť.

Muži ich nezaujímajú: 25 celebritných krások, ktorých orientácia nás šokovala

Dopriať si čas
Keď som zistila, že ma manžel podviedol, chcela som sa pomstiť. Chcela som mu urobiť to isté, nech vie, čo mi spôsobil. Chvalabohu, mala som okolo seba rozumných ľudí, ktorí mi vysvetlili, aby som nekonala impulzívne a nerobila unáhlené rozhodnutia, ktoré by som neskôr ľutovala. Chcela som sa presťahovať do iného mesta. Našťastie som to neurobila. Avšak v tej chvíli som si neuvedomovala, že by som prišla aj o prácu, priateľov, blízkych. Pochopila som, že tieto veľké zmeny môžu byť len spôsobom, ako sa vyhnúť pocitom. Uvedomila som si, že po určitom čase, s trpezlivosťou a podporou sa budem cítiť lepšie a rozhodnutia, ktoré prijmem s chladnou hlavou, budú pre mňa oveľa lepšie.

Spoznať svoju cenu
Bola som v manželstve, v ktorom som investovala do vzťahu všetku energiu. Až príliš som sa viazala na manžela, dávala som oveľa viac ako prijímala. Bohužiaľ, neskoro som pochopila, že zdravý vzťah je vyvážený vzťah dvoch rovnocenných partnerov. Máme právo očakávať, že všetko, čo do vzťahu dáme, sa nám vráti späť. Partneri by nemali iba dávať alebo prijímať. Mali by dávať a prijímať. Môj manžel sa, bohužiaľ, naučil iba brať. Preto sa netreba ponáhľať s dávaním, najmä na začiatku vzťahu. Každý by mal poznať svoju hodnotu a mal by vedieť rozlíšiť medzi využívaním a opätovaním lásky.

Baby, máte to zrátané: 3 dôvody, prečo sa ženatý chlap kvôli vám nerozvedie

Odpustiť a začať odznova
Spočiatku som si myslela, že mu nedokážem nikdy odpustiť, ani na to zabudnúť. No, pochopila som, že sú to dve rozdielne veci. Zabudnúť sa nedá, to je pravda. Ale odpustenie je nevyhnutná cesta k uzdraveniu. Ak by som mu to neodpustila a prechovávala v sebe stále hnev, zlosť a krivdu, ubližovala by som sama sebe. Stratil moju dôveru, čo je vyústením toho, čoho sa dopustil. Dnes ešte neviem povedať, či sa medzi nami dôvera obnoví natoľko, aby som mu dala ešte šancu. Avšak viem, že odpustenie je spôsob, ako sa vyrovnať s minulosťou, oslobodiť sa, neobviňovať sa a hľadať šťastie v živote.

Meghan a Harry majú chlapčeka! Vieme, aký bude podľa numerológie...

Nenútiť druhého zostať
Tiež som pochopila, že je nezmysel nútiť druhého človeka, aby zostal v manželstve, keď to nechce. Láska sa nedá ani vyžobrať, ani vymodliť a ani vyprosiť. Láska sa dá jedine cítiť a vybudovať, ak to chcú obaja. Zostávať v nechcenom manželstve je trápenie pre oboch. Zostať v manželstve, a pritom sa podvádzať, ubližovať si a nevážiť jeden druhého nie je fér. V prvom rade voči deťom, aj keď to znie akokoľvek paradoxne."

Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


OTESTUJTE SA! Aké zviera sa skrýva vo vašej duši?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac