Máte doma metrosexuála?

Máte doma metrosexuála?

Tradičná predstava muža ako zarasteného samca sa pomaly začína vytrácať. Moderný muž ide do boja. Nosí, čo sa mu páči, skrášľuje sa a podstupuje typicky ženské procedúry. Takýto typ muža dostal pomenovanie „metrosexuál “ (dnes už bežne používaný výraz) a čoraz častejšie sa vyskytuje aj v úplne bežnom svete. Je možné ho stretnúť na nákupe v hypermarkete, počas cesty električkou alebo v podniku sedieť s kamarátmi pri pive.

Rada by som vyviedla z omylu všetkých tých, ktorí si myslia, že metrosexuál rovná sa homosexuál. V žiadnom prípade nie je pravidlom, že muži, ktorí venujú svojmu výzoru viac pozornosti, než sa niektorým zdá byť normálne a zdravé, sú orientovaní na rovnaké pohlavie.

Muž – metrosexuál ani za svet nepôjde von v poltopánkach, kým si ich nevypucuje tak, že sa budú blýskať ako zrkadlo. Ak nájde na svojom novom pulóvri smietku, vyvádza ako zmyslov zbavený a o vlasoch radšej ani hovoriť nebudem. Skúste sa dotknúť jeho umeleckého diela, s ktorým sa „piplal“ nekonečne dlhý čas a nestihnete sa čudovať, ako dokáže dospelý muž kvôli vlasom vystrájať. Ak pokazíte alebo čo i len mierne narušíte jeho dlho a vytrvalo modelovaný look, dostanete „co proto“. Nuž, niekedy dokáže byť taký metrosexuál skutočne horší ako žena. Stavia na svojom imidži, ktorý je pre neho posvätný. Nenecháva nič na náhodu a za každých okolností musí vyzerať tip-top.

Táto nová odroda muža si depiluje hruď, holí podpazušie a dokonca aj intímne miesta na svojom tele. Chodí na manikúru, masáže a pravidelná návšteva kozmetičky je pre neho samozrejmosťou. Doma si aplikuje pleťové masky a na jeho poličke v kúpeľni nájdete niekoľko druhov gélov, tužidiel, voskov, či iných prípravkov na jeho hrivu. Potrpí si na rôzne šperky, retiazky, prstene a v jeho tajnej kozmetickej taštičke nemôže chýbať ani make-up na zakrytie drobných nedostatkov pleti. Má väčšinou vyberané správanie, číta módne časopisy, miluje nákupy a rád sa oblieka podľa najnovších módnych trendov.

Ale k vedomostiam pravého metrosexuála nepatria len módne trendy a kozmetické novinky, 

rovnako dobre sa s ním porozprávate o zdravom životnom štýle, varení a sleduje kultúrne udalosti. 

Nuž, zdá sa, že móda a kozmetika majú príležitosť, ponúknuť svoje výrobky už nielen ženám. Módni dizajnéri sa predbiehajú v novinkách, ktoré boli pred pár rokmi skoro nemysliteľné. Mužom už nepatria iba obleky a košele. Majú na výber široké spektrum sukní od J. P. Gaultiera (to je už hádam aj extrém), ktoré predstavil v roku 2004 pod názvom „Dole s predsudkami“ a ďalšie módne doplnky, ktoré kedysi patrili výlučne ženám.

Pojem metrosexuál prvýkrát použil britský žurnalista Mark Simpson ako označenie mestského muža rôznej sexuálnej orientácie, ktorý venuje obrovské množstvo času a peňazí svojmu vzhľadu a životnému štýlu.

Ešte stále si neviete predstaviť takého dobre vyzerajúceho metrosexuála? A čo takto David Beckham? Prototyp metrosexuála ako vyšitý. Tento titul mu pridelil práve Marc Simpson. „Beckham nemusí byť ani najlepším futbalistom na svete, ale stopercentne je medzinárodným obrazom narcizmu, krstným otcom metrosexuálov.“

Dnes sa už tento anglický futbalista uvádza ako štandard. Pri starostlivosti o svoj imidž mu určite v nemalej miere pomáha aj jeho manželka Victoria. Beckham si každý deň zvlhčuje tvár a okrem toho pravidelne podstupuje aj ošetrenie nechtov a manikúru, ktorá je jeho najobľúbenejšou skrášľovacou procedúrou. Na noc si vraj na tvár nanáša aj špeciálny krém na oči. Victoria Beckham tvrdí o svojom manželovi: „David miluje pleťové masky a masáže. Tiež si rád necháva vytrhať obočie.“

Pre niektorých mužov je až nepredstaviteľné, čo všetko dokáže podstúpiť, aby vyzeral práve tak, ako vyzerá. Briliantové náušnice, nalakované nechty, extravagantné účesy s farbami od výmyslu sveta... Niektorí s odporom kričia „fuuuuj“ a iní jeho módne vychytávky priam „žerú“.

Ale aj Tom Cruise, Brad Pitt a celá plejáda ďalších hollywoodskych hercov sa verejne prehlasuje za metrosexuálov.  Aj v Čechách majú predstaviteľa tohto trendu. Je ním Jiří Korn , ktorý má rád parfumy, kozmetickú starostlivosť o celé svoje telo a nosí výlučne len značkové oblečenie.

Ani Slovensku sa vlna metrosexuality nevyhla. Sprievodca zákulisím najväčšej speváckej súťaže na Slovensku Bruno Ciberej bol donedávna podľa niektorých najštýlovejšie a najdrahšie sa obliekajúcim mužom na Slovensku. Jeho imidž nikoho nenechal na pochybách, že má vycibrený vkus a vie, čo je trendy. Ale prišla ďalšia Reality show a s ňou ďalší chlap, ktorý počíta svoje kožené nohavice nie na kusy, ale na desiatky. Oblieka sa výlučne do značkových a kvalitných kúskov od známych tvorcov svetových mien a rád sa tým pochváli. Reč je o  kontroverznom „spevákovi?“ Braňovi Mojsejovi .

Metrosexuáli, alebo aspoň takí „polometrosexuáli“, sa pomaly ale isto množia. Doba je iná ako kedysi a ženy už nevyhľadávajú iba husto zarastených a drsných chlapov, ale čím ďalej, tým viac oceňujú, ak muž venuje svojmu zovňajšku náležitú pozornosť.

Ak aj váš partner, respektíve manžel trávi v kúpeľni trochu viac času, než je na muža obvyklé, buďte si istá, že ani vaše hniezdočko lásky neobišla vlna metrosexuality. Ale nezúfajte, naopak, buďte rady, že máte doma muža, ktorému nie je pojem hygiena a starostlivosť o seba cudzí. A možno dokonca nájdete pár nových spoločných tém, ktoré oživia vašu konverzáciu. 

Autor: alica


Super TEST! Aké životné motto sa ku mne naozaj hodí?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac