Máte za sebou nechránený pohlavný styk a bojíte sa tehotenstva? Odborník radí, čo robiť v TEJTO situácii!

Máte za sebou nechránený pohlavný styk a bojíte sa tehotenstva? Odborník radí, čo robiť v TEJTO situácii!
Antikoncepcia je pojem, ktorý rieši v praktickom živote asi každá sexuálne aktívna žena. Okrem hormonálnej antikoncepcie, ktorá je založená na pravidelnom užívaní, je na trhu k dispozícii aj úplne odlišný typ a to núdzová postkoitálna antikoncepcia, ľudovo tiež známa ako „tabletka po". Ide totiž o antikoncepciu, ktorá sa užíva po pohlavnom styku. Samozrejme, nie je ekvivalentom kondómu, pretože po užití spôsobuje celý rad nežiaducich účinkov.

TOTO je 7 dôvodov, prečo ľudia hovoria pri oltári „NIE": Piaty dôvod vás zaručene šokuje!

Užite čo najskôr tabletku obsahujúcu levonorgestrel
Núdzové antikoncepčné tabletky escapelle či postinor obsahujúce levonorgestrel sú dostupné v lekárňach bez predpisu. Levonorgestrel je liečivá látka zaradená do skupiny liekov nazvaných progestíny, takže dokáže zabrániť vaječníkom v uvoľňovaní vajíčka, a tým oddialiť alebo pozastaviť ovuláciu. Núdzovú antikoncepciu je dôležité užiť čo najskôr po nechránenom pohlavnom styku, pretože okno účinnosti sa líši podľa značky a načasovania. Čím skôr ju užijete, tým funguje účinnejšie. Niektoré tabletky fungujú, keď ich užijete do troch dní po nechránenom sexe.

TOTO je skutočný tajný život milenky: S týmto musí a s týmto nemôže počítať!

Riziká užitia tabletky „po"
Existuje niekoľko nevýhod užívania tohto typu tabliet. Napríklad sú menej účinné u ľudí, ktorí majú BMI nad 25. Niektoré typy núdzovej antikoncepcie nemusia fungovať s určitými liekmi alebo výživovými doplnkami, môžu narušiť menštruačný cyklus a sú dosť drahé. Niektorí ženy pociťujú po užití tabletiek vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, bolesti hlavy a únava, citlivosť prsníkov alebo hnačka.

Vezmite si tabletku obsahujúcu ulipristal acetát
Ide o ďalší typ hormonálnej núdzovej antikoncepcie. Existuje iba jedna značka, ktorá vyrába pilulku obsahujúcu ulipristal acetát a nazýva sa ellaone. Ulipristal acetát má iné chemický zloženie ako tablety obsahujúcu levonorgestrel, ale tiež ide o progestín, ktorý oddiali alebo zabráni ovulácii. Tableta nie je viazaná na lekársky predpis. Ide o najúčinnejšiu tabletku „po". Môžete ju zobrať až päť dní po nechránenom sexe a je rovnako účinná ako v prvý deň. Je účinná aj pre ženy, ktorí majú BMI nad 25, dokonca až do BMI 35. Nemusí však byť najlepšou voľbou, ak užívate hormonálnu antikoncepciu, tá totiž môže znížiť jej účinnosť. Užívanie tejto antikoncepcie má tiež niekoľko nedostatkov. Zaťažuje srdcovo-cievny systém, spôsobuje žalúdočné ťažkosti, môže spôsobiť trombózu a narušiť cyklus.

Ženy potvrdzujú: „TOTO sme pochopili, keď sme prestali mať sex bez lásky..."

Nechajte si vložiť medené IUD
Aj keď je to invazívnejšie ako vziať si tabletku, medené vnútromaternicové teliesko ako Paragard je vynikajúcou formou núdzovej antikoncepcie. Medené teliesko pôsobí ako nehormonálna antikoncepcia, mení totiž spôsob pohybu spermií, aby sa znížila pravdepodobnosť, že sa dostanú k vajíčku. Môže ostať zavedené až 10 rokov. Podľa výskumov je až 99 % efektívne a ide tiež o najlepšiu formu núdzovej antikoncepcie, ak vám teliesko gynekológ vloží do 5 dní od nechráneného sexu. Vnútromaternicové telieska sú spoľahlivé, pohodlné, bezpečné a ľahko vložiteľné a odstrániteľné. No medené teliesko má aj isté vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí bolestivé zavedenie, krvácanie uprostred cyklu, nepravidelný cyklus a kŕče.

Erotická poviedka: Zviedla som ho a on sa vôbec nebránil...


Autor: Radomír
Zdroj foto: Shutterstock


Super TEST! Aká bude vaša budúcnosť o 10 rokov? Vieme odpoveď!
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac