Mešká vám menštruácia? Na vine môže byť aj to, čo by ste vôbec nečakali!

Mešká vám menštruácia? Na vine môže byť aj to, čo by ste vôbec nečakali!
Keď nám mešká menštruácia, nemusí byť za tým hneď tehotenstvo. Menštruačný cyklus ovplyvňuje veľa faktorov a ak si nedáte pozor, telo na to ihneď zareaguje. Signálom môže byť aj meškanie očakávanej periódy. Čo všetko sa môže za týmto problémom skrývať nám poradila zdravotná sestra pracujúca v gynekologickej ambulancii Simona Molnárová.

 

Stres
Keď si naozaj myslíte, že ide len o mýtus, tak sa mýlite. Stres skutočne ovplyvňuje nás cyklus. „Ak sme v strese, hladina hormónov v našom tele klesne, čo u žien môže narušiť ovuláciu a následne aj menštruačný cyklus," vyjadruje sa Simona. Toto je jasným dôkazom, že stres škodí nášmu telu nielen po psychickej stránke, ale ovplyvňuje aj naše telo.

Menštruačné príhody celebrít: Neuveríte, čo všetko sa im stalo

Rapídne chudnutie alebo priberanie
V prípade, že patríte do skupiny, ktorá sa pohráva s diétami či kilami navyše, dajte si pozor. „Keď máte podváhu či nadváhu vaše telo na to ihneď reaguje. Pri kilách navyše či podvýžive telo vyprodukuje estrogén, ktorý menštruáciu ovplyvňuje. Pri nadváhe vám tukové tkanivo produkuje zvýšené množstvo estrogénu, čo už, ako vieme, má vplyv na menštruačný cyklus. Ak ste veľmi chudá, môže sa stať, že organizmus prestane ovulovať, a to vedie k vynechaniu menštruácie," varuje odborníčka.

Zdravotné ťažkosti
Samozrejme, že aj zdravotné problémy majú za následok, že nám „naše dni" meškajú. „Ak má pacientka zdravotné problémy, nielen gynekologického charakteru, môže sa stať, že cyklus sa omešká. Vtedy je ideálne spojiť sa so svojím gynekológom a oznámiť mu aj svoje iné zdravotné ťažkosti," hovorí zdravotná sestra.

Zmena režimu
S týmto problémom sa stretla už nejedna z nás. Ak sa rozhodnete cestovať, zmeníte pracovný čas či jednoducho pozmeníte svoj denný režim a prepnete na iné fungovanie, telo to hneď registruje. „Reakciou môže byť aj vynechanie menštruácie, čo sa však, po prispôsobení sa novým podmienkam, vyrieši," hovorí Simona.

Lieky
„Niektoré antibiotiká, antikoncepcia, antidepresíva či iné liečivá môžu zmeniť hladinu hormónov, a tak narušia vašu menštruáciu. Nemali by ste váhať a ihneď by ste sa mala poradiť so svojim lekárom, či sa nejedná o vedľajšie účinky," vysvetľuje naďalej naša odborníčka. Príčin môže byť skutočne niekoľko, tak by ste to rozhodne nemala podceniť.

Vložka či tampón: Pýtali sme sa odbornícky, čo je zdravšie

„Dôvodom, prečo menštruačný cyklus ženám vynecháva je aj menopauza. To sa však týka žien okolo 45-55 rokov. Ide o znižujúcu činnosť vaječníkov, kedy časom príde k úplnej strate cyklu," dodáva na záver.

Autor: Jane


SUPER TEST! Viete, aká dobrá ste v posteli?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac