Milujete napätie, psychologickú hru aj prekvapivé konce? Čítajte Pacienta!

Milujete napätie, psychologickú hru aj prekvapivé konce? Čítajte Pacienta!
Nájsť dobrú knihu v záplave titulov nie je jednoduché. No milovníci žánru psychotriler, môžu s úsmevom na tvári siahnuť po knihe Pacient od Sebastiana Fitzeka. Hoci im úsmev z tváre čoskoro zmaže mrazivý príbeh, ostane pocit z dobrej knihy, ktorá je tak komplikovane uštrikovaná, že aj znalci budú prekvapení rozuzlením. A o to predsa pri zážitku z dobrého románu ide!

Zahodili kráľovskú etiketu! Harry, Meghan a malý Archie sú v Afrike a takto sa tam odviazali...

Od autora k Pacientovi
Sebastian Fitzek je už známe meno literárneho sveta. Hoci vyštudoval právo, pracoval ako redaktor v rádiu aj v televízií a miluje psychotrilery. Jeho debutové dielo vyšlo už pred trinástimi rokmi a stále nie je nudný. Má 47 rokov, je workoholik a riadny fešák. Jeho nová kniha Pacient nás vezme do prostredia psychiatrickej liečebne za násilným vrahom malých detí.

Hlavnou postavou je Till Berkhoff, ktorému uniesli syna, a ten, kto mu môže prezradiť pravdu o jeho zmiznutí, je definitívne uväznený na prísne stráženom oddelení. Jedinou cestou, ako sa dozvedieť pravdu, je vydať sa na psychiatriu. Tu sa začína dej poriadne komplikovať, pretože len čo sa náš Till ocitne za múrmi psychiatrie, spoznáva, že tu neplatí nič, čo v bežnom živote.

Otecko alebo dedko? TOTO sú celebrity, ktoré si otcovskú rolu vychutnávajú až vo vyššom veku 

Pripraviť sa, pozor, napnuté nervy
Kniha Pacient má pomalší rozbeh. No kto už čítal knihy od Fitzeka, vie, že ide o ticho pred búrkou, vyvolanie dojmu, že to bude taká selanka, a potom autor čitateľa príbehovo zošľahá z pravej i z ľavej strany. Navyše dá aj pár podpásoviek a vy budete hltať stranu za stranou a krútiť hlavou, že autor musí byť génius alebo šialenec na to, aby pospájal takú neuveriteľnú pavučinu vzťahov, komplikácií aj rozuzlení. A inak to nebude ani na psychiatrickej klinike, kde si nakoniec „nešťastný otec" nájde cestu k vrahovi, no zistenia majú ďaleko od uspokojivého konca.

Vôbec nie sú také populárne: TIETO celebrity maajú brutálne veľa fejkových fanúšikov!

Až na konci sa odhalí začiatok
Kniha Pacient je skutočne príbehom, kde sú veci zdanlivo dopredu jasné. Viete, kto je vrah, viete, kto je hrdina, kto je ten dobrý, zlý, aj kto je obeť. Zdá sa, že karty sú rozdané a vy sa pýtate, o čom to bude. Lenže hoci viete, s akými kartami hráte, neviete, aké má druhá strana. Práve o tom je celý príbeh. Nebude to o žiadnom vyšetrovaní, ani o hľadaní stôp a usvedčovaní. Pozriete sa do hláv pacientov, lekárov, do ich duší a spletitých osudov. Zrazu čitateľ pochopí, ako môžu byť obete aj vrahovia prepletení. Že sú miesta ako psychiatrická liečebňa, kde sa stierajú hranice medzi tým, čo je dobro a zlo. Kniha Pacient ukáže, že pravda môže byť poriadne ďaleko od „pravdy".

Ivan Tásler vyšiel s pravdou von: Milenku už netají, TAKTO sa s ňou ukazuje na verejnosti... 

Šialený náklad kreativity
Kniha Pacient je prešpikovaná nečakanými zvratmi, príbehmi, odbočkami. Aj neuveriteľnými kotrmelcami v deji. Na druhej strane pôsobí neskutočne uveriteľne. Až mrazivo uveriteľne a po dočítaní si poviete, že už viete, prečo je Fitzek tak oceňovaný autor. Knihu prečítate viackrát. Raz odpredu do konca a ďalšie razy, keď si ju celú prejdete v mysli vo svetle rôznych skutočností a kolieska deja zapadnú na nové miesta. Na záver vám už ostáva prečítať si len poďakovanie, ktoré je v knihe poňaté formou krátkej poviedky. Samotný autor sa zrazu stáva pacientom a obeťou, aby poďakoval jedinej osobe, na ktorú vo všetkých svojich knihách zabudol, a tentoraz ho dostihla a zdá sa, že z pasce smrti neunikne. Alebo stihne poďakovať?

To vážne? Bude Boris Kollár 11-krát otcom? Už sa rysuje aj bruško...

Kreatívne poňatý záver je len bodkou za lahôdkou v podobe bizarného príbehu. Pacient je jedna z mála kníh, ktorá dokáže spracovaním, príbehom aj rozuzlením prekvapiť aj človeka, ktorý je už v žánri triler doma a má pocit, že ho nič nedokáže ohúriť inováciou. Dokáže. Fitzek!

Autor: Marcos
Zdroj foto: Shutterstock, vydavateľstvo Tatran


Super TEST! Viete, čím budete v ďalšom živote?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac