Umývanie vlasov nie je len o zmytí nečistôt. Pre vlasy je to aj základná forma starostlivosti. Preto ak v nej robíte chyby, skôr či neskôr sa negatívne prejavia na kvalite a vzhľade vášho účesu. Vyhnite sa tým najčastejším pochybeniam, ktoré sa však často vydávajú za bežný hygienický štandard.

Šampón na celú hlavu

Bežne to tak robí každý, ale čím máte dlhšie vlasy, tým menej môžete používať šampón aj na končeky vlasov. Sústreďte sa pri umývaní hlavne na pokožku a zvyšné vlasy stačí niekedy len zmyť. Dokonca sú aj smery, ktoré šampón úplne vylúčili z kúpeľne a vlasy tým neutrpeli. Zmena často prináša zaujímavé rozuzlenie.

Zlé použitie kondicionéru

Tak ako šampón nie je potrebné používať na celú hlavu, tak ani kondicionér. Práve tento prípravok je určený na vlasy a ich končeky. Vnášanie kondicionéru na pokožku hlavy môže spôsobovať intenzívne mastenie.

Správny výber šampónu je dôležitý.
Zdroj: shutterstock

Zlý výber šampónu

Veľmi častá chyba, ktorá neprospieva pokožke hlavy, ani samotným vlasom. Používanie nevhodného šampónu a kondicionéru pre vlasy má rovnako negatívny dopad, ako keď používate nevhodný krém na tvár. stále nebudete vedieť, prečo vaše vlasy nevyzerajú tak, ako by ste chceli.

Prehliadate sulfáty

Sulfáty patria k čistiacim prvkom ktoré sa v niektorých šampónoch bežne vyskytujú a nie sú prvoradý nepriateľ, ale môžu škodiť. Hlavne v prípade, ak máte citlivé, príliš jemné alebo suché vlasy. a rovnako tak aj pokožku hlavy. Ak je to váš prípad, pozrite si zloženie a sulfátom zamávajte. Tie totiž najlepšie spolupracujú s typom mastných vlasov.

Starostlivosť pred umývaním

Vlasy si rozčesávame často po sprchovaní a zmývaní. Robte to však aj pred tým, ako im doprajete očistu. Zabráni to ich lámaniu a navyše česaním dostanete z účesu aj mnoho nečistoty. Skúste si rozčesať vlasy pred umytím a uvidíte príjemnú zmenu v porovnaní s tým, keď ste to nerobili.

Skúste rozčesávanie ešte pred umývaním.
Zdroj: Shutterstock

Používate šampón na všetko

Šampón na vlasy, tvár aj telo je síce vhodný na pár dní počas dovolenky, ale rozhodne nie na celoživotné používanie. Takéto šampóny sú tak trochu z každého rožka troška. Vyhovovať môžu ľuďom, ktorí nemajú špecifické nároky na kozmetiku. No ak potrebujete niečo pre citlivejšie vlasy, voľba všetko v jednom nie je úplne najideálnejšia.

Nesprávna teplota

Pri umývaní vlasov by ste mali používať dve rôzne teploty. Na umývanie používať teplú vodu, pretože sa otvoria póry na hlave a ľahšie odstránite nečistoty. Pri záverečnom zmytí je vhodné použiť vodu chladnejšiu. Vaše vlasy budú sviežejšie.