Magnézium (horčík) je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý minerál. Pomáha nášmu organizmu správne fungovať v rozličných situáciách. Mimoriadne užitočné pre je aj pre budúce mamičky. A nie len pre ne.

Tehotenstvo je často očakávanou a radostnou udalosťou, no zároveň aj veľkou výzvou pre všetkých zúčastnených. Pre budúcu mamičku, pre dieťa, no aj pre otca. Ako to čo najlepšie zvládnuť?

Zdravá mama a zdravé dieťa
Všetci dobre vieme, že počas tehotenstva významne rastú nároky na organizmus budúcej mamičky. Stará sa totiž nielen o svoje telo, ale aj o zdravie a správny vývin svojho dieťaťa. A čím viac dieťa rastie, tým viac rastú aj nároky na výživu mamičky. Práve z toho dôvodu dochádza v organizme k rýchlejšiemu úbytku dôležitých látok. Jedným z nich je magnézium. Najčastejšie klesá hladina magnézia v treťom trimestri. Magnézium v tehotenstve je dôležité nie len pre matku, ale hlavne pre zdravý vývoj dieťatka - predovšetkým pre budovanie nervovej sústavy, stavbu kostí a orgánov.

Psychická podpora pre oboch rodičov
Niekedy sa psychickej stránke nášho života veľký význam nepripisoval. No dnes už stále viac chápeme, že dobrá psychika ja základom nielen pre šťastný a naplnený život, ale aj pre naše fyzické zdravie. Či už ide o maminu, otecka alebo dieťa. A práve tehotenstvo a všetky starosti súvisiace s príchodom nového člena rodiny prinášajú okrem radostí aj rôzne starosti a obavy. Vzájomnú psychickú podporu by si mali poskytovať predovšetkým sami partneri, veď harmonický vzťah je základom každej rodiny, no v situáciách, keď sme pod väčším tlakom nám môže pomôcť aj magnézium. Je užitočné pri znižovaní napätia, trasľavosti, tenznej bolesti hlavy a tiež v boji proti únavovému syndrómu.

V službách nášho dieťaťa
Keď sa nám narodí dieťa, náš život sa úplne zmení. A ak chceme byť dobrými a zodpovednými rodičmi, mali by sme sa pripraviť na to, aby sme svojmu dieťaťu poskytli čo najviac podpory. Kojenie, prebaľovanie, bezsenné noci – to všetko si bude vyžadovať napríklad aj dobrú fyzickú kondíciu. Súčasťou života mnohých moderných rodičov je našťastie aj aktívne športovanie. Magnézium nám môže pomôcť aj tu. Magnézium totiž plní v organizme mnohé dôležité úlohy, z hľadiska aktívneho životného štýlu a intenzívneho športovania.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Magnerot

Aké magnézium si vybrať?
Sú situácie, keď je doplnkový prísun magnézia naozaj užitočný. Tehotenstvo je len jednou z nich. Magnézium však môže pomôcť aj srdciarom, ľuďom, ktorých trápi dlhodobý pracovný stres a užitočné je napríklad aj pri migréne a problémoch s kŕčmi. Pri prijímaní doplnkového magnézia, je však veľmi dôležité to, ako efektívne ho dokážeme vstrebať. Aby sa totiž magnézium do nášho organizmu dostalo v čo najväčšom množstve, potrebuje na to správny „nosič“. Jedným z takýchto nosičov je aj kyselina orotová. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy a zároveň zvyšuje ich vstrebávanie.

Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkovom magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.

Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.