Neobľubujete štrečing? TOTO cvičenie by ste však nemali vynechávať

Neobľubujete štrečing? TOTO cvičenie by ste však nemali vynechávať
Možno je to pre vás zbytočná námaha naviac alebo nepotrebná strata času, mali by ste však vedieť, že správny strečing nikdy pre nikoho nebol bezvýznamnou záležitosťou. Naopak, mal by byť nevyhnutnou a pravidelnou súčasťou každého športujúceho.

Zabudnite na iné cviky! 10 dokonalých pohybov pre sexy zadoček

Iba nuda
Kto si myslí, že jeho telo uvoľnenie v podobe kvalitného natiahnutia nepotrebuje, asi veľmi pohybu nerozumie. Je predsa logické, že ak svaly skracujeme posilňovaním, musíme ich následne i predĺžiť. Inak zostanú tuhé, čo sa môže prejaviť ich nedostatočnou pružnosťou i rozsahom pohybu. „Každý vrcholový i rekreačný športovec si musí vyhradiť čas taktiež na kompenzačný proces. Inak ho z dlhodobého hľadiska prestane telo poslúchať. Strečing efektívne vedie k zvyšovaniu flexibility svalstva, ohybnosti chrbtice i kĺbov a k zväčšovaniu rozsahu pohybov," vysvetľuje potrebu pravidelného naťahovania Monika Pálová, inštruktorka jogových i posilňovacích druhov cvičenia. Odporúča strečing po každom posilňovacom i kardio tréningu. Nemusí sa jednať o zdĺhavý a zložitý proces, stačí krátke, ale precízne natiahnutie najmä tých zaťažených svalových skupín.

To snáď nie! Má 47 rokov a je stále fit!

Jednoduché a rýchle
Ak si s naťahovaním neviete rady, prichádzame na pomoc s dvomi jednoduchými strečingovými zostavami, ktoré vám pomôžu telo uvoľniť. Prevádzajte pravidelne a uvidíte rozdiel. Svaly sa vám predĺžia a vy sa celkovo budete cítiť uvoľnenejší a menej ubolení po namáhavom tréningu. „Prevádzajte vnímavo voči svojim momentálnym možnostiam a nikdy sa do natiahnutia netlačte cez bolesť. Jemný diskomfort je na mieste, keďže telo môže byť stuhnuté, neutíchajúca bolesť však do strečingu nepatrí," objasňuje Monika a zdôrazňuje tiež potrebu hlbokého predýchania každej strečovej polohy tela.

Dosky sa nikdy nepresýtite: 5 variácií tohto účinného cvikuUvoľnenie bokov

Prvá zostava patrí medzi otvárače bedier, teda pohyby zamerané na natiahnutie svalstva v okolí bokov. Vedzte, že na bokoch sa tuhosť rada usádza a na tele sa to môže odzrkadliť rôznymi pohybovými obmedzeniami. Takto si krásne pouvoľňujete zadnú stranu bedier (sedacie svaly) a súčasne i prednú stranu, vrátane prednej strany stehien.
Prevedenie: Položte sa na kolená a ruky a medzi svoje dlane umiestnite pravé koleno. Upravte si uhol v kolene podľa svojich individuálnych potrieb, vystrite zadnú nohu a nasmerujte panvu vpred. Ruky posuňte viac dopredu a pomaly pokladajte trup dole. Ak sa cítite veľmi tuhí, zostaňte na dlaniach, prípadne lakťoch, pokiaľ vás ale telo pustí, položte sa celkom dole. Panvu nechajte po celý čas natočenú vpred a vyhýbajte sa padaniu na pravú polovicu tela. Zotrvajte takto 6 až 10 prehĺbených dychov a pomaličky sa vráťte nahor. Jednoduchší variant je zotrvať so zadnou nohou položenou s aktívnym pretláčaním bedra zadnej nohy vpred. Ak ste schopní, chyťte sa za zadnú špičku a chodidlo jemne pretláčajte k nohe. Trup sa nevytáča za zadnou nohou, ale je nasmerovaný vpred. Opäť pomaly predýchajte natiahnutie 6 až 10-krát a opatrne sa z pozície uvoľnite. Zopakujte rovnakým spôsobom aj na druhú nohu.

Milujú pohyb! TIETO znamenia presvedčíte na akýkoľvek šport

 Uvoľnenie zadnej strany tela

Pri tejto strečingovej zostave sa zameriame na ponaťahovanie svalstva zadnej strany tela (chrbtové, sedacie, zadné stehenné i lýtkové svaly), prednej strany ramien i prsného svalstva a v závere i vnútornej strany stehien. Je vhodná po tréningu, ale i na začiatok dňa po prebudení. Ak ju neprevádzate zahriati, buďte skromní v rozsahu strečovania a naťahujte iba jemne.
Prevedenie: Položte sa do ľahu na chrbát a pokrčenú pravú nohu pritiahnite ku hrudníku. Zotrvajte 6 až 10 dychov a potom nohu vystrite nad seba. Pätu jemne pretláčajte nahor, predýchajte, pokrčte a pomocou opačnej ruky nohu potiahnite krížom cez telo na druhú stranu. Hlava sa natočí opačne. Je veľmi dôležité, aby vaše pravé rameno zostalo na podložke. Jemným tlakom dlane do nohy takto uvoľňujte po dobu 6 až 10 dychov, vráťte nohu naspäť, vyložte si chodidlo nad koleno a nechajte nohu otvoriť. Zostaňte rovnako dlhý čas a preveďte na druhú stranu.

Autor: Lexy
Zdroj foto: Shutterstock


Super TEST! Viete, čím budete v ďalšom živote?
Otestuj sa
Focus Media

Video

Diskusia

Čítaj viac